Tipy a triky

Jak shodit před Vánoci pár kilo a nezbláznit se z toho. Co opravdu funguje a na co byste měli raději zapomenout

Má opravdu smysl před svátky držet dietu?

autor

Erika Tomanová

28. listopadu 2020

 
FOTO / Depositphotos
Chcete před blížícími se Vánoci shodit pár kil, abyste si mohli na Štědrý den dopřát dobroty? Předvánoční dieta může fungovat pouze za určitých pravidel. Pokud je nedodržíte může vám předvánoční shazování přinést více škody než užitku.
Reklama

Pokud chcete před Vánoci shodit nějaké to kilo, nedržte drastické diety. Až z vás po svátcích opadne předvánoční a vánoční stres, shozená kila půjdou opět nahoru a vaše předvánoční trápení přijde na zmar. A pozor, týká se to žen i mužů.

Hýbejte se

Choďte na procházky. Odborníci doporučují 10.000 kroků. Pravidelný pohyb a menší úprava jídelníčku pak dokážou zázraky.

Jak nejlépe zhubnout před Vánocemi

Navíc budete mít z pohybu skvělý pocit, neboť se vám do těla začnou vyplavovat endorfiny. A věřte tomu nebo ne, chuť na jídlo budete s pohybem pomalu ztrácet.

Udržujte kalorický deficit

Jinak to nefunguje. Pokud je vaším přáním shodit nějaké to kilo a spalovat tuk, musíte se dostat do kalorického deficitu, aby tělo sáhlo do svých rezerev a využívalo energii z uložených tukových zásob. Stačí si třeba odpustit na večer kousek koláče, nebo pytlík chipsů. Výsledek se brzy dostaví.

Pečlivě vybírejte, co jíte

Hotovky z chladících pultů supermarketů nebude to pravé ořechové, protože průmyslově zpracované potraviny obsahují mnoho nepříliš zdravých konzervačních látek a mají zpravidla vysoký obsah soli.  Vybírejte potraviny čerstvé, bohaté na vlákninu, která podporuje trávení a činnost střev.  

Nevynechávejte potraviny

Vyřazování celých skupin potravin nikam nevede. Stejně tak zakázat si čokoládu či pečivo. Většinou to dopadne tak, že člověk se chvíli drží, ale pak sní celou tabulku na posezení. Ale přece jenom je třeba kalorický obsah potravin brát v úvahu.

Zvyšte příjem bílkovin

Charakteristický znak všech redukčních diet je zvýšení příjmu bílkovin. Proč? Je známo, že díky bílkovinám se cítíme sytější delší dobu, proto by měly tvořit cca 30% celkového denního energetického příjmu. Další výhodou bílkovin je to, že na jejich trávení spotřebovává organismus více energie než na trávení tuků a sacharidů.  

Pozor na alkohol

S předvánoční dobou je často spojen i alkohol. Ten však zpomaluje trávení, čili není dobrým pomocníkem k hubnutí, popřípadě k udržení hmotnosti. Alkohol obsahuje tzv. prázdné kalorie, které nemají žádnou výživovou hodnotu. Okamžitě po jeho konzumaci se naše tělo, hlavně játra, věnuje vyloučení alkoholu z těla. Tudíž nezpracovává nic z jídla a vše se nám ukládá. Jestliže si budete v rámci svátků dopřávat nějaký alkohol, nezapomínejte na dostatečné množství tekutin, tím aspoň trochu pomůžete jeho vylučování.

Dobře se vyspěte

I nedostatek spánku může mít vliv na to, že přibíráte. Během spánku se produkuje hormon leptin, který nám dává najevo, že jsme syti. A spánek vám rovněž dodá energii. Málo spánku naopak zvyšuje produkci ghrelinu, po kterém nás honí mlsná. Podle vědců je ideální spát šest až devět hodin denně.

Nestresujte se

A nezoufejte, pokud se vám před Vánoci nepodaří zhubnout. Vánoce jsou svátky klidu a pohody a nemá cenu se stresovat tím, že jste nezhubli, tak jak jste si představovali.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články