Tipy a triky

Tipy, jak skvěle využít kůru z pomeranče. Odteď už ji nikdy nevyhodíte

Pomerančovou kůru nevyhazujte

autor

Erika Tomanová

27. prosince 2020

 
FOTO / Depositphotos
Vůně pomeranče je neodmyslitelně spojena s Vánocemi. Ale co taková kůra? Putuje u vás po oloupání rovnou do koše? Byla by to velká škoda, neboť i kůru můžete perfektně využít. Poradíme vám, jak na to.
Reklama

Říkáte si, jak pomerančovou kůru v domácnosti šikovně využít? Během vánoc ji nejčastěji používáme na pečení či na ozdobu. Sušené plátky pomeranče spolu s kůrou vypadají velmi dekorativně a můžete si z nich udělat ozdobičky na stromeček. A hlavně nádherně provoní váš domov.

Nádherně voní

Pomerančová kůra funguje jako silný přírodní osvěžovač vzduchu. Obsahuje totiž velké množství éterického oleje. Můžete ji tak využít k maskování nepříjemných pachů na různých místech vašeho bytu či kanceláře včetně kuchyně, koupelny, ložnice a obývacího pokoje.

Pomerančová kůra vám nádherně provoní domov

Příjemně vonící domácí osvěžovač vyrobíte snadno. Stačí, když do menšího hrnce dáte hrst čerstvé pomerančové kůry, trochu citronové šťávy a několik skořicových tyčinek, vše zalijete dvěma šálky vody, přivedete k varu a povaříte asi deset minut. Roztok nechte vychladnout a přelijte do nádoby s rozstřikovačem. Používejte dle potřeby.

Voňavé sáčky

Naplňte pomerančovou kůrou plátěný sáček a zavěste ho do skříně. Přimíchat můžete i jiné sušené bylinky. 

Zbaví boty nepříjemného zápachu

Pokud se vám hodně potí nohy a z vaší obuvi se po vyzutí šíří po okolí nelibý odér, můžete vyzkoušet jednoduchý trik na jeho odstranění. Pomerančovou kůru z čerstvě naloupaného pomeranče zabalte do papíru na pečení nebo dejte do prodyšného plátěného sáčku a vložte do bot na čtyřiadvacet hodin. Během této doby do sebe pomerančová kůra nejen natáhne nežádoucí pachy, ale současně vaše boty provoní svěží vůní.

Odpuzuje hmyz

Víte, že pomerančová kůra odpuzuje hmyz? Když dáte pytlíčky s pomerančovou kůrou mezi prádlo, budete ho tím také chránit před šatními moly. Stejně tak dokáže odpudit i komáry a mravence. Čerstvě naloupanou kůru dejte na parapet okna a do cestiček mravencům.

Čištění mikrovlnné trouby

Asi by vás to nenapadlo, ale pomerančovou kůru lze využít na vyčištění mikrovlnné trouby. Jednoduše stačí, když do misky vložíte kůru z pomeranče a zalijete vodou. Misku vložte do mikrovlnné trouby a pomalu ohřívejte přibližně 7 minut. Poté misku z mikrovlnky vyndejte a povrch důkladně vytřete bavlněným hadříkem. Jde o ekologický způsob čištění bez jakýchkoliv chemikálií.

Vyrobte si ekologický čistící prostředek

Vyrobte si univerzální čistící prostředek. Stačí, když do nějaké dobře těsnící uzavíratelné nádoby vhodíte několik pomerančových slupek a zalijete je obyčejným, nejlépe bílým octem. Směs pak nechte uležet v lednici po dobu několika týdnů, obsah nádoby občas protřepte. Nakonec roztok přelijte do nádoby s rozprašovačem a používejte při úklidu. Před použitím pokaždé protřepejte. Čpavý pach octa během chvilky vyprchá a ve vzduchu zůstane jen příjemná vůně citrusů.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články