Zdraví

Co jsou probiotika a prebiotika už víme. Ukazuje se však, že ještě důležitější je doplnit do organismu postbiotika

Přátelských bakterií a jejich produktů není nikdy dost

autor

Anna Janoušková

25. března 2022

 
FOTO / Unsplash
Jedním z nejideálnějších domovů pro bakterie jsou naše střeva. Proto je stolice uvnitř tlustého střeva asi z poloviny tvořena bakteriemi. Většina z těchto bakterií je buď neutrální, nebo dokonce příznivá pro náš organismus. Například některé bakterie v tlustém střevě produkují vitaminy, které jsou pro naše tělo životně důležité. Někdy však tyto bakterie potřebují podporu, aby svou práci zvládly. A tady nastupují postbiotika a jejich příbuzní - prebiotika a probiotika.
Reklama

Stejně jako všichni živočichové potřebují i dobré bakterie ve vašich střevech správné prostředí, aby mohly přežít a dobře prosperovat. Prebiotika a probiotika mají hlavní zásluhu na tom, jak to ve vašich střevech vypadá:

 • Probiotika: jsou mikroorganismy, které zvyšují populaci dobrých bakterií ve vašich střevech. Některá jídla a nápoje jsou dobrým zdrojem probiotik, ale můžete je také užívat jako doplňky stravy ve formě pilulek nebo prášků. Nejlepší zakoupíte v lékárně.
 • Prebiotika: jsou sloučeniny nacházející se v potravinách. Prebiotika nemůžete strávit, ale místo toho poskytují palivo potřebné pro růst dobrých bakterií. Dietní vláknina, kterou můžete získat konzumací určitých potravin nebo doplňků, je nejběžnějším prebiotikem.

Co jsou tedy postbiotika?

Jedná se o látky, které blahodárně působí na náš organismus. Vyrábějí je přátelské bakterie, jejichž množství a správnou funkci podporují hlavně probiotika. Jejich hlavním úkolem je oslabovat nepřátelské bakterie, které se dostanou do našeho těla, a pomáhat tím preventivně proti různým infekcím a zákeřným nemocem. Stejně jako probiotika a prebiotika posilují obranyschopnost našeho organismu a mají vliv i na snižování množství a závažnosti zánětů v našem těle.

Jak postbiotika fungují

Zatím není úplně zřejmé, proč postbiotika působí na náš organismus tak blahodárně. Ovšem jedno dobře prostudované postbiotikum, kyselina máselná, nám může nabídnout určité vodítko. Kyselina máselná je mastná kyselina s krátkým řetězcem, kterou bakterie využívají jako palivo. V závislosti na dostupnosti kyseliny máselné ve vašem tlustém střevě mohou některé druhy bakterií vzkvétat nebo hladovět.

Množství přátelských bakterií tak lze ovlivnit podáním extra kyseliny máselné, což může vést k zlepšení imunitní odpovědi organismu a zlepšení stavu výstelky tlustého střeva. Silná imunitní odpověď je důležitá kvůli vysoké koncentraci bakterií ve vašem tlustém střevě, která je vyšší než kdekoli jinde v přírodě. Vědci si rovněž myslí, že některé dobré bakterie stimulují imunitní systém, aby zabránil nepřátelským bakteriím vstoupit do krevního řečiště.

V rámci výzkumů se rovněž snaží lékaři používat probiotika a postbiotika u hospitalizovaných pacientů, aby jim pomohli vybudovat správně fungující imunitní systém. Silný imunitní systém jim dle jejich názoru může pomoci rychleji reagovat na léčbu.

Výhody postbiotik

Protože každý metabolizuje probiotika jinak, ne každý pociťuje stejné výhody. Ale pokud je určitá chemická látka - nebo postbiotikum - kterou tyto bakterie produkují, prospěšná, bylo by podle gastroenterologa Briana Weinera skvělé, kdybychom tuto chemikálii izolovali a dali ji pacientům jako lék.

Pomáhají zvládnout příznaky alergie

K alergiím dochází, když imunitní systém přehnaně reaguje na vnímanou hrozbu. Některé postbiotické produkty mohou posílit imunitní systém nebo zlepšit imunitní odpověď snížením alergické reaktivity.

Několik studií například ukázalo, že postbiotika mohou pomoci při sezónní alergii a další malá studie zjistila, že užívání postbiotik po dobu dvou až tří měsíců také významně snížilo příznaky ekzému. Tato zjištění jsou podle Dr. Weinera prvními střípky, které otevírají dveře do budoucna k použití nové sady nástrojů pro zlepšování funkce imunitního systému.

Zklidňují dětskou koliku

O dětské kolice mluvíme ve chvíli, kdy dítě páče tři a více hodin denně v době krmení. Výzkumníci předpokládají, že pomocí postbiotik bude možné snížit příznaky koliky a snížit bolesti dětí, které na ně trpí.

Zbaví vás zácpy i průjmu

Kysané mléčné výrobky pomáhají dospělým se zácpou a syndromem dráždivého tračníku. Jedna studie zjistila, že postbiotický režim měl velký dopad na kvalitu života lidí s tímto onemocněním. Po čtyřech týdnech účastníci zaznamenali výraznou úlevu, pokud jde o frekvenci vyprazdňování, nadýmání i bolesti.

V jakých potravinách postbiotika najdete

Mezi potraviny, které mohou pomoci zvýšit množství postbiotik ve vašem střevě, patří:

 • podmáslí
 • tvaroh,
 • potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je oves, lněné semínko, mořské řasy a česnek,
 • fermentované potraviny,
 • kefír,
 • kimchi,
 • kombucha,
 • miso polévka,
 • kvašené kysané zelí,
 • kváskový chléb,
 • tempeh,
 • jogurt.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, health.harvard.edu.

Další zajímavé články