Zdraví

Mezi nejlepší potraviny, které zmírní bolest vašich kloubů, patří brukvovitá zelenina, rybí tuk a zelený čaj. Vhodná je také středomořská strava

Projezte se ke zdravému funkčnímu tělu

autor

Anna Janoušková

01. května 2022

 
FOTO / Depositphotos
Revmatoidní artritida neboli "revma" je nepříjemným autoimunitním onemocněním, které napadá klouby. Nejčastěji postihuje lidi kolem 20. až 50. roku života, přičemž častěji jím onemocní ženy než muži. Bohužel zatím neexistuje žádný lék, který by vás nemoci nadobro zbavil, a tak vám nezbývá nic jiného, než tlumit příznaky léky a vhodnými cviky. Přišlo se ale na to, že i některé potraviny mohou mít vliv na to, jako moc vás klouby bolí a dokonce nepříjemné pocity tlumit.
Reklama

Středomořská strava

Mnoho studií zjistilo, že středomořská strava má různé zdravotní přínosy, z nichž některé dokonce překrývají ty, které jsou připisovány nesteroidním protizánětlivým lékům. Studie zaznamenaly příznivé účinky středomořské stravy při snižování bolesti a zvyšování fyzických funkcí u lidí žijících s revmatoidní artritidou. V současnosti však není dostatek důkazů, které by podpořily rozšířené doporučení středomořské stravy pro prevenci revmatoidní artritidy.

Středomořská strava se skládá z vysokého množství nízkoglykemického ovoce, zeleniny a luštěnin, vysokého obsahu nenasycených tuků, zejména olivového oleje, vysokého počtu volně žijících ryb a nízkého množství mléčných výrobků a červeného masa.

Studie z roku 2015 v Michiganu prokázala korelace mezi plnohodnotnou stravou, rostlinnou stravou a významně zlepšeným sebehodnocením funkčního stavu a snížením bolesti u dospělých pacientů s osteoartrózou. Celozrnná rostlinná strava sestávala z ovoce, zeleniny, luštěnin a obilovin a neobsahovala rafinované potraviny, což odpovídá právě středomořskému přístupu.

Rybí tuk

Příznivé účinky rybích olejů jsou připisovány jejich obsahu omega-3 mastných kyselin, ale také protizánětlivým účinkům, které jsou zvláště užitečné při bolestech kloubů. Přírodní zdroje rybího tuku zahrnují studenovodní ryby, jako je divoký losos, pstruh a sardinky. Veganské a vegetariánské zdroje zahrnují lněné semínko, chia semínka a bio sójové boby. Můžete ale zkusit i kvalitní doplněk rybího tuku.

Brukvovitá zelenina

Kromě jiných druhů zeleniny byste měli sníst každý den půl šálku brukvovité zeleniny, jako je brokolice, květák, růžičková kapusta nebo kapusta. Toto všechno jsou přímo nutriční elektrárny, které jsou přeplněné antioxidanty, vitaminy a vlákninou.

Tým výzkumníků studoval účinky sulforafanu, antioxidační sloučeniny nacházející se v brukvovité zelenině, a zjistil, že blokuje enzym, který způsobuje bolesti a záněty kloubů. Kromě pomoci pacientům s artritidou může být proto brukvovitá zelenina užitečná i pro sportovce, kteří vyvíjejí velký tlak na své klouby.

Koření a bylinky

Kurkuma a zázvor jsou koření známá pro své protizánětlivé účinky. Kurkuma, která se často používá v indické kuchyni, se také používá v tradiční asijské medicíně - právě pro své protizánětlivé vlastnosti. Studie z roku 2006 ukázala slibný výzkum spojující kurkumu s prevencí revmatoidní artritidy a osteoporózy.

Zelený čaj

Zelený čaj je jedním z nejrozšířenějších nápojů na světě a jeho účinky na zdraví jsou předmětem mnoha výzkumů. Studie z roku 2008 ukázala, že zelený čaj vyvolává pozitivní změny imunitních reakcí souvisejících s artritidou. Dlouhodobé užívání některých léků na bolest může mít nepříznivé účinky a způsobit nepohodlí a další zdravotní komplikace. Polyfenolické sloučeniny ze zeleného čaje mají protizánětlivé vlastnosti a bylo prokázáno, že jsou účinným doplňkem nutriční terapie.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, healthline.com.

Další zajímavé články