Zdraví

Potraviny, které vás nakopnou a dodají energii. Správná kombinace dokáže s vaším tělem divy

Aby potraviny energii dodávaly, musíte je správně nakombinovat

autor

Erika Tomanová

19. listopadu 2020

 
FOTO / Depositphotos
Co vás napadne jako první, když potřebujete vzpruhu a tělu dodat energii? Většina z nás sáhne po šálku dobré kávy. Ale existují i potraviny, které vám dodají vzpruhu, ale i potřebnou vitalitu. Pojďme si je představit.
Reklama

Jak jistě tušíte, prim hrají především ovoce a zelenina, ořechy či semínka. Zároveň je důležité zdůraznit, že přednost by měly vždy dostat potraviny z vlastní zahrady, od známých, od bio pěstitele, jedním slovem organické.

Na co si dát pozor

I tady ale platí všeho s mírou. Ani s takovými potravinami se to nesmí přehánět. Výjimku můžete udělat jednou za čas, když si budete chtít například dopřát jednodenní hroznový půst nebo postní den čistě na šťávě, například jablečné.

A pozor. Potraviny, které tělu umí dodat energii, jsou převážně kyselinotvorné a v nevhodných kombinacích vás o tu energii zase nemilosrdně připraví.

Které potraviny vám dodají energii

Pojďme se podívat na seznam potravin, které vám dodají dostatek energie na zvládnutí dne.

Banány, hrozny, jahody, mandle, mango, mrkev, pekanové ořechy, slunečnicová semínka, špenát, zelená paprika, celer, ananas, avokádo, broskve, grepy, hrášek, hrušky, jablka, klíčky, kokosový ořech, nesířené sušené ovoce, rajčata, piniové oříšky, pomeranče, řasy a chaluhy, sezamová a dýňová semínka, dýně, okurky, zelená fazolka a zelená listová zelenina.

Správné kombinace

Jak jsme již zmínili výše, důležité je vědět, jak správně kombinovat potraviny, aby vám energii dodávaly a neodčerpávaly. Proto je důležité osvojit si dvě pravidla.

Pravidlo č. 1

Pokud potřebujete, aby vám potraviny dodaly vitalitu, nekombinujte bílkoviny se sacharidy, protože vám způsobí pocit plnosti až nadýmání a mohou vám dohromady překyselit žaludek.

Pravidlo č. 2

Nekombinujte ovoce s jinými potravinami, ale dokonce ani s melouny. V rámci jednoho salátu se vyhněte kombinaci například meloun + ananas, meloun + avokádo, rozinky + římský salát, ale snažte se eliminovat i kombinaci pečiva s mléčnými výrobky, pečiva s masem či brambory s čerstvým sýrem.

Nevhodné kombinace potravin jsou těžké na trávení a ucpávají střeva. Dopřát si je proto můžete, ale spíše ojediněle. A hlavně ne ve chvíli, kdy potřebujete být aktivní, čilí a koncentrovaní.

Tajný tip

Vsaďte na zázvor. Zlepšuje krevní oběh, stabilizuje hladinu krevního cukru a tím působí proti únavě. Dokáže ulevit i od migrény. Používejte ho v jídle jako koření, v létě si ho ráno nakrájejte nebo nastrouhejte do karafy s vodou a přes den popíjejte. V zimě si udělejte zázvorový čaj na zahřátí.

Rychlý a zdravý oběd

Toto jídlo je mimořádně chutné, nezatíží vám trávení, ale naopak vás nakopne a dodá potřebnou vitalitu pro zbytek dne.

V misce smíchejte dohromady římský salát, černé olivy, klíčky, rajčata, cibuli, jakoukoliv nakládanou zeleninu, papriku kterékoliv barvy, salátovou okurku a rozmačkané nebo rozmixované avokádo. Vše pořádně promíchejte a konzumujte s kouskem pečiva, ideálně celozrnným.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články