Ječmen patří nejen mezi nejstarší zemědělské plodiny pěstované u nás, ale i na světě. Nejstarší archeologický nález divokého ječmene pochází z doby 8 500 let př. n. letopočtem. Velmi významnou úlohu hrál ječmen u starých Řeků a Římanů.
Ječná kaše byla v té době běžným jídlem. Ječmen například dodával sílu gladiátorům při kláních v aréně. Ječné odvary se užívaly též jako náhradní výživa kojenců a posilující prostředek pro rekonvalescenty a těžce nemocné. V Tibetu se ječmen stal základní potravinou v pátém století našeho letopočtu.
Skladba zrna
Zrno ječmene se skládá z pěti částí. Nestravitelné jsou vrchní dvě části tvořené slupkami. Pod slupkou se nachází aleuronová vrstva, která obsahuje zásobu bílkovin, následuje endosperm a střed, který obsahuje škrob.
Má skvělé nutriční hodnoty
Hned na úvod si můžeme říci, že se ječmen řadí mezi zdravé celozrnné obilniny a jak dobře víte, konzumace celozrnných jídel prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha chronických onemocnění. A ječmen má navíc poměrně bohatý nutriční profil. Obsahuje mnoho významných vitaminů jako je například thiamin, riboflavin a niacin a také minerálů, jako je hořčík, železo, mangan, selenium či fosfor. Ječmen je i významným zdrojem beta-glukanu, což je rozpustná vláknina.
Jak prospívá našemu zdraví
Jak dobře víme, vláknina je dobrá pro fungování trávicího systému. Podporuje pohyb střev i zdravou střevní mikroflóru, což v konečném důsledku vede k bezproblémovému trávení, ale i stejně důležitému vyměšování. Vláknina také dokáže zasytit na delší dobu, což znamená, že ječmen dokáže pomoci při hubnutí.
Některé studie prokázaly, že ječmen může působit jako prevence před vznikem žlučových kamenů způsobujících bolestivé žlučníkové záchvaty.
Ječmen prokazatelně snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi, což je rizikový faktor související se vznikem onemocnění srdce. Kromě zdravé hladiny cholesterolu v krvi udržuje ječmen na uzdě i krevní cukr a dokáže zlepšit produkci inzulínu.
Jak zařadit ječmen do našeho jídelníčku
Pojďme si promluvit o tom, jak ječmen implementovat do našeho jídelníčku. V první řadě nezapomínejme, že při tepelné úpravě výrazně nabírá na objemu.
Ječmen je vděčná a všestranně využitelná obilovina. Ve formě mouky z něj můžete připravovat moučníky a je výborný jako náhrada ovesných vloček. Do polévek se často přidávají ječné kroupy, které se vyrábějí tak, že se ze zrna odstraní vrchní slupky a zůstane jen střed. Tyto kroupy jsou bílé a při vaření vzniká střevům prospěšný šlem. Na trhu najdete i ječné těstoviny a klíčky.
Z ječmene si můžete umlít mouku. Tu připravíte buď z čištěného zrna, nebo z ječných krup. Ječmennou mouku můžeme přidávat do pečiva, ale protože má extrémně nízký obsah lepku, je lépe tuto mouku smíchat např. s trochou pšeničné, aby se pečivo příliš nedrolilo.
Jako sladidlo můžete využít ječný slad. Jde o vodnatý extrakt z vyklíčeného a opraženého ječmene. Pro svůj nízký glykemický index ho lze doporučit i diabetikům.
A chce-li se vám trochu experimentovat, můžete místo kávy zkusit ječnou meltu. Jde o velmi aromatický nápoj, který se dá použít jako náhrada oblíbené kávy. Jeho výhodou je, že oproti kávě je mnohem zdravější a výživnější.