Zdraví

Jak dostat játra do pohody. Povzbuďte je neobvyklými potravinami

Mořské řasy zabraňují vstřebávání těžkých kovů a dalších toxinů do těla

autor

Erika Tomanová

13. ledna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Játra jsou orgán, který je pro život nezbytný, a přitom jsou také orgánem nejvíce přetěžovaným. Největší žláza lidského těla plní řadu nezbytných úkolů, bez kterých by náš organismus nemohl fungovat. Poradíme vám, jak náročnou práci této biochemické továrně usnadnit.
Reklama

Játra mají celou řadu funkcí. Jednou z nich je filtrování škodlivých látek v těle. Odbourávají alkohol a vyrovnávají se s cizorodými chemickými sloučeninami.

Povzbuďte játra třeba pampeliškou

Přitom musí zajišťovat produkci žluči a mnohé další funkce. Je proto jasné, že čím víc játra zatěžujeme, tím hůř fungují a tím dříve také může dojít k jejich selhání.

Jak dostat játra do pohody

Základní způsob, jak dostat játra do formy a udržet je v ní, je zdravé stravování. Játrům například nedělá dobře smažená strava a přepalované tuky. Upřednostňujte tedy potravu vařenou, dušenou či syrovou. Omezujte také tučné produkty. Dopřejte si hlavně potraviny, které neobsahují žádná barviva či konzervanty. Zbytečně jimi játra zatěžujete. 

Máte-li problémy s játry, dopřejte si i hodně spánku a klidu. Jinak prospěšná pohybová aktivita nedělá játrům dobře, protože se musí vyrovnávat s metabolickými produkty. Nemocní s játry vědí, že se musí vyhýbat námaze, cvičení a dalším aktivitám. Teprve, když nejhorší fáze potíží poleví, vám lékař povolí procházky. Játra se brání i tím, že budete cítit únavu a nebude se vám do ničeho chtít.

Čím játra povzbudit

Játra můžete povzbudit celou řadou zdravých potravin. Určitě jim dělají dobře vitaminy řady B a vitamin C. Vysloveně pozitivní účinky má ostropestřec mariánský. Ten dokáže povzbudit i růst nových jaterních buněk. Dopřávejte si ale také grapefruit, česnek, červenou řepu, košťálovou zeleninu a kurkumu. Zelenina zvyšuje produkci jaterních enzymů, kdežto kurkuma působí protizánětlivě a pomáhá játrům v zneškodňování toxinů.

Tmavá listová zelenina a pampeliška

Kapusta, růžičková kapusta, špenát a čekanka patří mezi zeleninu, která je bohatá na síru. Ta slouží jako aktivátor jaterních enzymů odpovědných za vylučování volných radikálů a toxinů z těla. Jednoduše řečeno síra pomáhá játrům v detoxikačním procesu.

Nejspíš už jste v souvislosti s jaterní detoxikací slyšeli o pampelišce. Tato jarní rostlina je cennou léčivkou. Játrům prospívá konzumace čerstvých stvolů, listů i kořene pampelišky. Hořčin taraxacin, který pampeliška obsahuje, může podle některých odborníků stimulovat uvolnění žluči, jež podporuje trávení a vstřebávání tuků. Listy a stvoly, které mají výraznou, štiplavou a nahořklou chuť, můžete konzumovat ve formě jarního salátu.

Mořské řasy

Mořské řasy jsou bohatým zdrojem bílkovin, minerálních látek, stopových prvků a vitaminů. Mají mimořádně příznivé účinky na lidský organismus. Podle odborníků dokonce mořské řasy pomáhají játrům tím, že zabraňují vstřebávání těžkých kovů a dalších toxinů do těla. 

Kurkuma

Kurkuma patří mezi časté předměty zkoumání ve vědeckých laboratořích. Některé klinické studie již potvrdily příznivé účinky kurkumy na jaterní zdraví a další výzkumy stále probíhají. Podle odborníků dokáže kurkuma chránit játra před poškozením toxiny a rovněž může napomáhat regeneraci již poškozených jaterních buněk. Toto žlutooranžové koření také podporuje produkci žluči a zlepšuje funkci žlučníku.

Další zajímavé články