Zdraví

Nejrozšířenější rostlinka českých luk. Její zdravotní účinky jsou úžasné

Věděli jste, že má pampeliška silně léčivé účinky?

autor

Erika Tomanová

15. ledna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Žluté květy pampelišek máme spojené především s jarem. Lákají k přičichnutí či upletení věnečků. Víte ale, jak je pampeliška užitečná pro naše zdraví? Pojďme se podívat, jak moc nám pomáhá.
Reklama

Pampeliška, smetánka lékařská, je velmi rozšířená rostlina, která má silně léčivé účinky. Už naše prababičky využívaly pampelišky nejen v kuchyni.

Pampeliška má silně léčivé účinky

Tato rostlinka je velmi zdravá a možná se nebudete stačit divit, k čemu všemu může sloužit. Pampeliška se dá využít od kořene až po květ. Všechny její části jsou léčivé a použitelné. Jde jen o to vědět jak na to. 

Jak působí pampeliška na naše zdraví?

  • Pampeliška je plná vitaminů A, B, C i D.
  • Listy obsahují draslík, sodík, hořčík a vápník.
  • Mléko, které vytéká z pampelišky, zlepšuje chuť k jídlu, slouží jako prevence ledvinových kamenů, zpevňuje kosti a zuby, snižuje krevní tlak, působí preventivně proti zánětu močových cest, čistí tělo od toxinů, léčí kožní problémy, pomáhá se zácpou a podporuje krvetvorbu.
  • Použít se může i na odstraňování bradavic. 

Jak pampelišku využít?

Vynikající do salátů

Listy mají specifickou příchuť, jsou pikantní a výrazně křupou. Nejčastěji je přidáváme do jarních salátů. Pokud chcete využít stvoly k jarní detoxikaci, prostě a jednoduše snězte asi pět až deset stvolů každý den po dobu tří týdnů. Kromě odstranění škodlivin z těla se sníží i hladina krevního cukru.

Pampeliškový med

Na přípravu pampeliškového medu slouží různé recepty. Nejjednodušší je ten, v němž asi 15 minut vaříte pampeliškové květy. Necháte je poté louhovat do druhého dne, scedíte, přisypete cukr a vaříte do zhoustnutí.

Horečka

Pampeliška pomáhá snížit horečku. Dvě hrsti čerstvých listů  zalijte 500 ml vroucí vody a 15 minut louhujte. Ráno a večer pijte jeden šálek a horečku zaženete.

Pampeliškový čaj

Čaj se připravuje buď z pampeliškových květů nebo z kořene. Květy se sbírají v březnu a dubnu, kořen v dubnu až květnu. Dávejte pozor, abyste sbírali mladé rostlinky neošetřené chemikáliemi. Až je přinesete domů, omyjte je pod tekoucí vodou. Pokud chcete připravit čaj z květů, připravte si jich asi 8, zalijte je 350 mililitry horké vody a nechte louhovat přibližně 5 minut. Kořeny je třeba nejprve vysušit. Nakrájejte je nadrobno a pražte v troubě na 150–200 °C přibližně 2 hodiny. Polévkovou lžíci sušených kořenů povařte v 350 mililitrech vody na mírném plamenu 5–10 minut. Oba čaje před konzumací sceďte a dochuťte medem. Šálek jednoho či druhého si dopřávejte denně.

Kořeny pampelišky jsou přirozeně diuretické, tedy podporují vylučování tekutin. Pampeliškový čaj vás chrání před častými záněty močového měchýře a močových cest. 

Kořen pampelišky proti rakovině

Podle různých studií, které se dělaly v posledních letech se ukázalo, že kořen pampelišky má v sobě přírodní chemoterapeutika, která nutí rakovinné buňky k apoptóze, tedy k sebezničení. Přitom se neprojevuje žádné negativní působení na buňky zdravé. Samozřejmě účinky nejsou stoprocentní, ale u některých druhů nádorů jsou výsledky příznivé.

Léčivý nálev

Připravit léčivý nálev z kořene je trochu náročnější než uvařit čaj z listů. Kořen vykopeme a důkladně očistíme od hlíny. Čerstvý můžeme najemno nakrájet a použít asi dvě lžičky na čtvrt litru vroucí vody. Necháme louhovat zhruba 15 minut. Kořen si můžeme nasušit a pak rozemlít. Jiné návody uvádějí i možnost nakrájený kořen upražit a využít pampelišku jako náhražku kávy.

Jak užívat?

Výluh pijeme třikrát denně před jídlem. Užíváme dlouhou dobu, řádově několik měsíců. Můžete užívat i vedle klasické chemoterapie. Důležité samozřejmě je nezanedbávat pravidelné kontroly u lékaře.

Další zajímavé články