Zdraví

Ťuky, ťuk. Jaro klepe na vrátka. Máte už v jídelníčku ty správné jarní potraviny?

Vsaďte na zelené potraviny

autor

Erika Tomanová

08. března 2021

 
FOTO / Depositphotos
Na jaře je nejlepší čas postarat se o celkovou regeneraci našeho organizmu. Správná strava vám nejen pomůže dobře vypadat, ale po její konzumaci se budete i skvěle cítit. Věděli jste například, že potraviny, které jsou sklízené na jaře, jsou nejzdravější pro naše játra?
Reklama

To, jak jíme na jaře, se dost zásadně liší od toho, jak jíme v zimě. Naší stravu můžeme začít odlehčovat o čerstvé bylinky a první jarní zeleninu. Pojďme se podívat, které potraviny bychom měli na jaře zařadit do jídelníčku.

Vsaďte na klíčky a výhonky

Rostlinné klíčky a výhonky jsou ideálním zdrojem vitaminů, minerálních látek, esenciálních aminokyselin a řady dalších pro tělo důležitých látek. Klíčky tepelně neupravujte, ať v nich živiny zbytečně neničíte.

Na jaře začněte stravu odlehčovat o čerstvé bylinky a první jarní zeleninu

Přidat je můžete je do salátů, polévek, k masu i na chléb s pomazánkou. Výhodou je, že si je lehce vypěstujete doma. Zkuste třeba řeřichu, která je skvělá pro zdraví ledvin a proti jarní únavě. Zkuste i klíčky mungo, chutnají jako šťavnatý hrášek. Naklíčená neloupaná pohanka je zase bohatá na rutin, který umí zahnat modřiny, křečové žíly, popraskané žilky v obličeji i nepříjemné hemoroidy.

Dopřejte si dostatek ovoce i zeleniny 

Dopřejte si co nejvíce ovoce a zeleniny, díky vysokému obsahu vlákniny vám pomohou pročistit střeva a zbavit tělo zátěže. Trávicí systém zbavený usazenin pak umožňuje lepší vstřebávání živin. Nebojte se ani kyselejšího ovoce, které pomáhá aktivovat metabolismus. Do salátů můžete přidávat  i jablečný nebo vinný ocet.

Očistě ledvin a jater pomohou také bobuloviny, zelí, paprika, jablka, květák, česnek a cibule. Kromě čerstvých plodů a klasických jídel pijte i smoothie, vymačkané šťávy, nebo si vařte zeleninové polévky.

Zelené potraviny jsou top

Vedle bylinek by neměla chybět i jakákoli zelená zelenina, především listová. Je bohatá na vitaminy, minerály, kyselinu listovou, čistí krev, ledviny a játra. Za zelené zbarvení mohou tzv. glukosinoláty, obsahující síru, která ochrání před parazity, ale je spojována se i se sníženým rizikem výskytu některých druhů rakoviny. Dopřejte si špenát, brokolici, růžičkovou kapustu, chřest, řapíkatý celer, hlávkové zelí i okurku. Například chřest je nejlepším zdrojem látky folát (vitamin B), který je sloučeninou dopaminu, serotoninu a norepinefrinu a všechny tyto látky zlepšují naši náladu.

Sladké brambory

Batáty, nebo-li sladké brambory, jsou u nás stále podceňované a je to velká škoda. Jejich výživové hodnoty jsou opravdu velmi zajímavé. Jsou plné sacharidů, vitamínů A, B, C a obsahují uhlovodíky a draslík.

Právě ten pomáhá udržovat vyvážený stav elektrolytů v našem těle. Draslík také pomáhá snížit krevní tlak, takže se snižuje napětí, které může způsobovat únavu našeho organismu.

Úžasné bylinky

Bylinky se hodí na dochucení jídel, do ovocných a zeleninových šťáv a smoothies, k přípravě čajů i limonád. Nezatracujte ani pažitku, která je nenáročná na pěstování a v jídelníčku ji oceníte. Zlepšuje trávení a je bohatým zdrojem vitamínu B2, C, vápníku a draslíku. Pokud se vám do pěstování vlastních bylinek nechce, můžete si jít i nějaké nasbírat. Volně v lese můžete narazit na medvědí česnek a kopřivy. Medvědí česnek i kopřiva pomáhá tělu zbavit se přes zimu nastřádaných škodlivin. 

Ořechy

Ořechy sice nepatří k jarním plodům, ale dopřávat bychom si je měli každý den. Představují velký zdroj přírodních látek, které jsou v mnoha ohledech užitečné pro naše zdraví. Máte málo energie? Není nic lepšího než si dát hrst oříšků, které vám cenné látky doplní a ještě si pochutnáte. Jedna hrst představuje optimální dávku, která pozitivně ovlivní vaši náladu a navodí příjemný pocit.

Další zajímavé články