Říká se, že za přívlastek medvědí opravdu vděčí tato bylina medvědům. Po dlouhém zimním spánku jej prý s oblibou vyhledávali a za svou oblíbenou jarní pochoutkou dokázali putovat i desítky kilometrů. Podle jiných zdrojů takhle rostlinu pojmenovali už staří Germáni, kteří věřili, že jim dodá medvědí sílu.
Ať tak nebo tak, pokud jste kouzlu medvědího česneku ještě nepropadli, je na čase to napravit. V kuchyni se dá se použít na desítky způsobů. Můžete ho přidat do všeho, kam by měl přijít česnek či pažitka, připravit z něj pesto či salát, posypat chleba s máslem i vařené brambory nebo listy jednoduše spařte a podávejte jako listový špenát místo toho klasického. S trochou másla a špetkou soli bude chutnat báječně.
Sterilizovaný medvědí česnek
Co dělat, pokud se vypravíte do lesa na medvědí česnek a přinesete si domů velkou zásobu, kterou jen tak rychle nespotřebujete? Sterilizujte ho a vytvořte si zásoby na dobu, kdy neroste.
Co budeme potřebovat
- čerstvě nasbíraný medvědí česnek
- sůl
- kyselinu citrónovou
- celý pepř
- vodu
Sterilizovaný medvědí česnek si můžeme připravit hned několika způsoby. V prvním případě se lístky medvědího česneku umyjí a nechají v celku. Při druhém způsobu můžete lístky nasekat nebo je můžete rovnou rozmixovat. Je tedy na vás, kterou variantu zvolíte.
Jak na to
Do 1 litru vody přidáme 2 lžíce soli, 2 lžíce kyseliny citronové, necháme přejít varem, odstavíme a necháme vychladnout.
Omyté lístky medvědího česneku namačkáme do zavařovacích lahví. Do každé láhve přidejte pár kuliček pepře a zalijte vychladlým nálevem. Láhev uzavřete a sterilizujte při teplotě 80 ° C přibližně 10 minut. Po sterilizaci necháme vychladnout a následně skladujeme na tmavém místě.
Pokud jste zvolili verzi s nasekaným nebo rozmixovaným medvědím česnekem, tak ho smíchejte se solí a následně vzniklou směsí naplňte zavařovacích láhve. Ani v tomto případě nezapomeňte medvědí česnek sterilizovat (při teplotě 80 ° C, přibližně 10 minut).
Takto sterilizovaný jej můžete kdykoliv použít. Jakým způsobem je jenom na Vás.
Tinktura z medvědího česneku
Udělat si můžete i tinkturu z medvědího česneku. Příprava je velmi jednoduchá. Jeden díl dobře omytých listů nechte tři týdny louhovat ve čtyřech dílech alkoholu (nad 40 %). Poté vše sceďte.
Užívejte dvakrát denně po jedné kávové lžičce, nejlépe ve sklenici vody. Kúra skvěle posiluje imunitu a je tak výbornou prevencí proti nemocem. Měla by trvat přibližně tři týdny.
Neuvěřitelná síla medvědího česneku
- Je především bohatý na vitamin C.
- Obsahuje také hořčiny.
- Má silné protiplísňové účinky.
- Je protizánětlivý, antibakteriální – působí jako silné přírodní antibiotikum.
- Řadí se k účinným antioxidantům.
- Zvyšuje imunitu.
- Čistí tělo a játra od škodlivých látek a ničí střevní parazity.
- Pomáhá při revmatických bolestech.
Medvědí česnek také působí antiskleroticky tím, že brání vzniku tukových a minerálních usazenin na cévních stěnách. Snižuje cholesterol a zvyšuje jeho vylučování. Tlumí také křečovité břišní bolesti, zabraňuje nadýmání a zklidňuje zánětlivá onemocnění slinivky. Listy česneku medvědího jsou vynikající na pročištění ledvin i na afty v dutině ústní.