Zdraví

Vyzkoušejte zázračný med, na který nedaly dopustit už naše babičky

Pampeliška nám může posloužit i na přípravu úžasného medu

autor

Erika Tomanová

19. dubna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Říká se, že kolik existuje nemocí, tolik najdeme v přírodě léčivých bylin a rostlin, které se vyplatí znát. Jednou z nich je i pampeliška lékařská, která roste všude kolem. A naše babičky na ni nedaly dopustit. Využít ji můžeme mnoha způsoby. Nechte se inspirovat.
Reklama

Pampelišku lékařskou najdeme především na loukách, polích, ale také v zahradách a parcích. Pokud se však rozhodnete pro její sběr, nejlepší je najít si místečko daleko od prašných cest. Pampeliška kvete od dubna do října a sbírají se všechny části rostliny. Květy se však sklízejí převážně od dubna do konce května. Rostlinu využijeme prakticky celou. Z květů se vyrábí med, z listů odvar a z kořene zase čaj. 

Jak nám pampeliška pomáhá?

Pampeliška lékařská je známá svými účinky při zánětech močových cest, reguluje a urychluje trávení, pomáhá při léčbě cukrovky i při chronické únavě apod.

Zkuste si letos udělat pampeliškový med

Odvar z kořene má pozitivní vliv na žlučník či žaludek. Pampeliška disponuje antiseptickými a detoxikačními účinky, odkyseluje organismus, snižuje krevní tlak a je skvělým pomocníkem při problémech s dýchacími cestami. 

Mladé listy jsou zdrojem vitaminů A, B a C, ale i minerálů, jako je sodík, vápník, draslík či železo. Odborníci uvádějí, že listy pampelišky obsahují až dvakrát více železa než špenát. Díky tomu se listy přidávají do různých salátů, kterým dodávají zajímavou chuť.

Jak zužitkovat pampelišku?

Pampeliškové listy do salátů

Listy, zejména mladé, se dají použít na salát. Doporučuje se sníst během 6 týdnů každý den hrst čerstvých listů ochucených citronovou šťávou.

Obsahují vitamin C, vitaminy skupiny B, provitamin A, draslík, sodík, hliník a měď. A dále jsou zdrojem železa, vápníku, křemíku a fosforu. Jejich důležitou součástí je i chlorofyl a inulin. Mají pročišťující a posilující účinek a zlepšují činnost vnitřních orgánů.

Pampeliškový kořen

Pampeliškový kořen je nahořklý, ale účinný. Přestože se kořen sklízí brzy na jaře (v březnu), jeho účinky neovlivní ani pozdější sklizeň (říjen / listopad). Kořen důkladně omyjte vodou a pak jej usušte. Sušení by mělo být rychlé, ideálně pod umělým teplem. Usušené kořeny skladujte v uzavíratelných nádobách.

Hořčiny obsažené v kořenu podporují vylučování trávicích enzymů a žaludečních kyselin, takže se zlepšuje naše trávení a zvyšuje se chuť k jídlu. Příznivé účinky kořene pampelišky jsou znát i na zlepšení činnosti jater, při poškození toxickými látkami či při zánětu. Kořen se užívá ve formě čaje.

Úžasný med z květů

Pampeliška nám může posloužit i na přípravu úžasného medu. Pampeliškový "med" sice není med v pravém slova smyslu, ale recept na jeho přípravu je velmi jednoduchý.

Je skvělý k ochucení čaje nebo zákusků, ale především je to užitečný lék podporu imunitního systému, úpravu vysokého tlaku i na krvetvorbu. Co budete potřebovat?

  • 400 g pampeliškových květů (bez stonků)
  • 2 l vody
  • 2 bio citrony
  • 1,5 kg krystalového cukru

Květy vložíme do většího hrnce, přidáme na kolečka nakrájené citrony, zalijeme vodou a necháme na mírném ohni vařit asi 15 minut. Následně odstavíme a necháme louhovat na chladnějším místě do následujícího dne.

Druhý den odvar přecedíme přes gázu nebo plátno a květy pořádně vyždímáme. Přidáme cukr a vaříme přibližně 10 minut. Poté necháme vychladnout a po vychladnutí opět vaříme na mírném plamenu, dokud nám směs nezhoustne. Následně naplníme čisté skleněné nádoby, uzavřeme a převrátíme dnem vzhůru. Med máme hotový. Můžete si ho přidávat do čaje, namazat na chléb, použít do pečiva nebo užívat po lžičkách.

Další zajímavé články