Problém nedostatečně zředěné krve je záludný v tom, že vysílá jen nenápadné signály, takže si ho vůbec nemusíme uvědomit. Často je spojen s vysokým krevním tlakem a dušností, někdy se projevuje také rozmazaným viděním, závratěmi a bolestmi hlavy. I když vás tyto příznaky zrovna netrápí, vyplatí se krevním sraženinám předcházet vhodnou stravou a dostatečným pitným režimem.
Příroda naštěstí nabízí účinné a bezpečné látky, které mají na zvýšenou srážlivost krve pozitivní účinky. Dvě vynikající přírodní látky na ředění krve jsou kajenský pepř a vitamin C. Obě tyto látky jsou též prospěšné pro cévy, mají pozitivní vliv na srdečně-cévní sytém a patří mezi antioxidanty. Podobných látek je ale mnohem víc. Pojďme si je připomenout.
Česnek
Česnek je obecně a právem považován za zdraví velmi prospěšnou potravinu. Má též účinky na ředění krve díky obsahu salicylátů.
Salicyláty jsou obsaženy v mnoha léčivech a jsou též primární krev ředící složkou v aspirinu. Česnek je též prospěšný pro zdraví srdce a cév a má schopnost ničit patogeny.
Cibule
Cibule lidskému organismu prokazuje velkou službu. Salicitáty v ní obsažené likvidují škodlivé bakterie, utužují zdraví cév a napomáhají ředění krve.
Kurkuma
Kurkuma, známé koření obsahující žluté barvivo kurkumin, má na naše zdraví mnoho pozitivních účinků včetně účinku na ředění krve. Kurkuma též podporuje imunitu, má protizánětlivé účinky a je účinná v prevenci rakoviny.
Koření a bylinky
Krev vám v žilách rozproudí také některé druhy koření, jmenovitě kajenský pepř, již zmíněná kurkuma, skořice a zázvor, z bylinek je to především kopr a oregano.
K řidší krvi dále napomáhají potraviny s vysokým obsahem vitamínu C - nejvíce ho najdeme v černém rybízu, kiwi, pomerančích a jahodách, nemusíme ale asi připomínat, že zdraví prospívá jakékoli ovoce.
Potraviny s flavonoidy
Ke zdraví srdce a cévního systému přispívají rovněž flavonoidy, jejichž přírodním zdrojem je nejen ovoce a zelenina, ale také například kakao, zelený čaj a červené víno.
Nezapomeňte na pohyb
Pohyb je pro naše tělo velmi prospěšný a též podporuje ředění krve a pokud k němu přidáme konzumaci většího množství zeleniny a ovoce, můžeme se vyhnout potřebě užívat na ředění krve chemicky vyráběné léky.
Rada na závěr
Mějte na paměti, že ke zvyšování hustoty krve dochází i se zvyšující se nadmořskou výškou a proto, zejména při vysokohorské turistice, vždy dbejte na dostatečný přísun tekutin. Nejvhodnější je čistá voda nebo neperlivé minerálky s obsahem vápníku a hořčíku.