Prestižní online magazín US News & World Report ve spolupráci s týmem zdravotnických odborníků různých oborů vyhodnotil čtyřicet diet. Pak sestavil jejich žebříček od nejlépe hodnocených až po z odborného hlediska propadáky. Kritéria pro hodnocení byla bezpečnost, jednoduchost dietního programu, dostatečná výživnost diety a účinnost při hubnutí. Důležitou roli hrálo i to, zda redukční program pomáhá předcházet zdravotním problémům.
Ve všech hodnocených kategoriích se flexitariánská dieta umístila na předních místech. Byla označena jako nutričně vyvážená, která pomáhá hubnout zdravou cestou a to bez jojo efektu. Podle odborníků se navíc podílí na posilování odolnosti člověka vůči onemocněním a má pozitivní vliv na srdce a celý oběhový systém.
V čem tkví tajemství flexitariánské diety
A v čem tedy tkví tajemství tohoto dodnes světově opěvovaného stravovacího systému? Asi hlavně v rozumném kompromisu. Flexitariánství není totiž nic jiného než jedna z odnoží vegetariánství, ale sem tam si můžete pochutnat na lahodném kusu libového masa.
Flexitariáni se v zásadě stravují stejně jako vegetariáni, ale ne vždy. Snaží se konzumovat převážně rostlinnou stravu, zároveň si však uchovávají určitou pružnost, která jim umožňuje občasný odklon od většinové diety bez nějakého pocitu viny. To je přístup hodný pozornosti. Umožňuje snadno dodržovat zásady zdravé výživy i harmonického způsobu života.
Jak na to
Vlastně není nic jednoduššího. Jak už sám název napovídá, stravovací režim je značně flexibilní a z větší části vegetariánský. Jako v každém režimu zdravého stravování je i tady doporučováno jíst pětkrát denně, tj. v režimu snídaně – svačina – oběd – svačina – večeře.
Celý jídelníček se zakládá na absolutní jednoduchosti. Připraveno máte za chvilku, a přitom zdravě a chutně. Většinou pokrm sestává zhruba z pěti položek, které jsou v každém obchodě dostupné. Stanovte si například jeden den v týdnu, kdy budete jíst pouze zeleninové pokrmy a zůstanete bez masa. A v dalších dnech, kdy maso jíst budete, volte jen to opravdu kvalitní. Za nějakou dobu udělejte z jednoho bezmasého dne dva.
Postupně byste měli dosáhnout toho, aby 80 procent vaší stravy bylo vegetariánské. Nezáleží na tom, který z vegetariánských směrů si vyberete. Ve zbylých 20 procentech si vychutnávejte maso.
Proč držet flexitariánskou dietu
Důvod číslo 1
Základní předností flexitariánství je zvýšení konzumace ovoce a zeleniny ve stravě, což už samo o sobě znamená zdravou výživu. Flexitarián si tedy spíše dá omeletu se žampiony nežli se šunkou. Což je rozhodně plus pro zdravou výživu.
Důvod č. 2
Navykli jsme si označovat jídlo za zdravé nebo nezdravé. Jistěže je třeba stanovit si při výběru jídla určité meze, příliš striktní stanovisko však vede až k jakémusi sebeodsuzování kvůli výběru něčeho „nezdravého“.
Zakázané ovoce jak známo nejvíc chutná. Flexitariánská dieta nabízí velký výběr potravin, které jsou zdraví prospěšné a navíc i chutné, zároveň však nevidí nic strašného v občasné konzumaci něčeho „nedovoleného“.
Důvod číslo 3
Flexitariánská dieta je prakticky zaručeně úspěšná, protože se zkrátka nedá porušit. Někteří lidé pravidelně jedí potraviny rostlinného původu a pak zase mají období, kdy si dopřejí i maso. To je přístup, který je v naprostém souladu s flexitariánskou dietou. Žádné nervy, žádný stres.
Důvod číslo 4
Omezujete příjem průmyslově zpracovávaných potravin. Průmyslově zpracované potraviny obsahují velmi málo živin, zato však v nich najdeme spoustu cizorodých látek. Konzervanty, aromata, barviva, stabilizátory a tak dále. Pokud se člověk živí převážně rostlinnou stravou, samozřejmě tím výrazně omezí přísun chemikálií do organismu, čímž nepochybně dělá mnoho dobrého pro svoje zdraví.
Zdroj: healthline.com, usnews.com.