Zdraví

Zázračná síla pečeného česneku se vyrovná domácí lékárničce. Na lidské tělo má doslova magické účinky

Věděli jste, že česnek obsahuje mnoho skvělých látek i po upečení?

autor

Kateřina Korňová

29. října 2021

 
FOTO / Pexels
Pokud přidáte do jídla syrový česnek, můžete si být jisti, že s výraznou chutí a vůní obohatíte pokrm také o celou škálu prospěšných látek. Obsahuje především těkavé oleje a sirné sloučeniny, které jsou zodpovědné jak za jeho aroma, které má své obdivovatele, ale i celou řadu odpůrců, tak za jeho léčivé účinky. Česnek působí dezinfekčně, antibakteriálně a také působí jako antiparazitikum.
Reklama

Některým lidem je ale štiplavá chuť česneku a následný zápach z úst a prakticky všech částí těla nepříjemný, a nejsou ochotni proto česnek pozřít. Je tu ale jedna cesta, jak do sebe dostat všechny živiny a zmírnit výraznou chuť i aroma česneku. Tou cestou je jeho opečení v troubě. Získá tak krémovější texturu a jemnější máslovou chuť, aniž by ztratil svou léčivou sílu.

Česnek je přírodním antibiotikem

Léčivá síla česneku

Česnek je v domácí medicíně využíván už tisíce let a starověcí Egypťané s ním dokonce pohřbívali mrtvé. Jeho pěstování sice není pro začínající zahrádkáře, ale jeho účinky nadchnou každého. Při dobrém skladování na chladném a suchém místě vydrží poměrně dlouho. Kromě kulinářského využití se česnek ale používá i k léčbě drobných ran a škrábanců, jelikož obsahuje sloučeninu zvanou allicin, která má antibakteriální účinky. Pečením se hodnota allicinu v česneku snižuje, ale také to není to jediné, co česnek nabízí.

Plný vitaminů

Česnek je doslova napěchovaný vitaminy. Obsahuje vitamin B-1, také známý jako thiamin, který naše tělo potřebuje pro přeměnu glukózy na energii, ale také podporuje správnou funkci nervového systému. Dále v něm najdeme vitamin B-6 neboli pyrodoxin, který je nezbytný pro udržení zdravých červených krvinek. Vitamin C je silným antioxidantem, který nejen podporuje imunitní systém, ale také brání tělo proti volným radikálům, které přispívají ke vzniku srdečních onemocnění, mrtvice a některých druhů rakoviny. Tyto látky obsahuje jak syrový tak pečený česnek.

Bohatý na minerály

V česneku ale najdeme také řadu minerálů, jako například mangan, měď a selen, ale také sloučeniny síry, z nichž nejvýznamnější je právě zmiňovaný allicin. Nejvíce nám prospívá v syrovém česneku, ale mnoho lidí dává přednost pečenému česneku pro jeho lepší a jemnější chuť. Stejně jako u většiny pokrmů, tak i u česneku dochází tepelnou úpravou k snižování množství vitaminů a minerálů, ale zase jich můžete sníst více najednou, jelikož mají lepší chuť.

Jak správně upéct česnek

Předehřejte si troubu na 200°C a pusťte se do přípravy česneku. Přichystejte si tolik palic česneku, kolik vy a vaši hosté nebo rodina sníte. Z každé palice odkrojte vrchní kus tak, aby alespoň část každého stroužku vykukovala ven. Případně můžete palice rozkrojit na dvě poloviny. Odstraňte přebytečnou slupku, ale alespoň jednu vrstvu ponechte, aby vám česnek držel pohromadě.

Umístěte česnek na plech rozkrojenou stranou nahoru. Můžete je vložit i do formy na muffiny. Vršky pokapejte olivovým olejem, osolte a posypte čerstvě namletým černým pepřem. Přikryjte alobalem a pečte 25 minut nebo dokud neucítíte typickou vůni pečeného česneku. Jíst jej pak můžete jen tak s bagetkou, nebo z něj připravit pomazánku.

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com, healthyeating.sfgate.com.

Další zajímavé články