Zdraví

Zařaďte místo léků na imunitu do svého jídelníčku lžičku medu denně. Posílíte tělo a prospějete svému srdci

Med je nejchutnějším lékem, který navíc nemá žádné vedlejší účinky

autor

Kateřina Korňová

05. listopadu 2021

 
FOTO / Pexels
Už naše babičky věděly, že med není jen sladidlo a považovaly ho spíš za lék, který si velmi považovaly. Nebyl dostupný na každém rohu tak, jak je tomu dnes a byl tudíž vzácnou komoditou. Dnes si ho můžeme dopřávat co hrdlo ráčí, ale na vzácnosti mu to nijak neubírá. Je totiž doslova zlatým pokladem, který pomáhá udržovat naše zdraví.
Reklama

Zlatý, poněkud lepivý a velmi sladký produkt plný chuti, který si už stovky let vypůjčujeme od včel, je nejen vyhledávaným alternativním sladidlem, ale hojně využívaným lékem v přírodní medicíně. Je sice plný kalorií, ale oproti bílému cukru má v sobě mnoho prospěšných látek, které mají pro náš organismus spoustu přínosů. Když ho začnete konzumovat pravidelně, brzy to na svém těle poznáte.

Med je doslova elixírem zdraví

Lžička medu pro zdraví

Med je plný fruktózy a glukózy, a proto je potřeba k němu tak přistupovat. Nadužívání medu by jistě brzy vedlo k narůstání hmotnosti, ale pokud zařadíte denně do jídelníčku správné množství, tloustnutí vám nehrozí. Za takové množství se považuje jedna lžička denně, která stačí pro zásobení těla antioxidanty, zvýšení imunity a obranyschopnosti těla a také má prokazatelný vliv na zdraví vašeho srdce, aniž by nějak významně ovlivnila váš energetický příjem.

Hlavní výhody pravidelné konzumace

Výborný antioxidant

Med je výborným antioxidantem, což znamená, že jeho pravidelná konzumace pročistí vaše tělo od různých toxinů. Jeho antibakteriální vlastnosti navíc výrazně zlepší stav vaší pokožky.

Nastartuje metabolismus

Pokud si hlídáte váhu, lékaři doporučují vyloučit všechny sladkosti na bázi cukru – ale ne med. Je to proto, že cukr přítomný v medu má jiné složení než v jiných sladidlech. Med váš metabolismus naopak nastartuje, což je pro snižování váhy nezbytné.

Snižuje hladinu cholesterolu

Med nemá vůbec žádný cholesterol. Právě naopak: jeho složky a vitaminy přispívají ke snižování hladiny cholesterolu. Každodenní konzumace medu má tudíž příznivý vliv na hladinu antioxidačních sloučenin v těle, které dokážou bojovat s nadbytkem cholesterolu.

Chrání vaše srdce

Výzkumy ukazují, že antioxidanty obsažené v medu mohou zabránit zúžení tepen. V závislosti na místě výskytu může vést zúžení až k srdečnímu selhání, zhoršení paměti nebo bolestem hlavy. Pravidelná konzumace medu tomu pomáhá předcházet.

Proti stresu

Med prý také údajně bojuje proti stresu, obnovuje buněčný antioxidační obranný systém a v důsledku toho zlepšuje i paměť. Kromě toho je vápník obsažený v medu snadno přijímán mozkem, což má příznivý vliv na jeho činnost.

Úleva při nachlazení

Med je skvělou alternativou léků při boji s nachlazením. Uleví od kašle a bolesti v krku často lépe, než antibiotika. Většina respiračních onemocnění je totiž často způsobena viry, se kterými antibiotika nic nezmůžou, ovšem med díky své antivirotické funkci ano. Navíc med díky své viskozitě obaluje hrdlo, uklidňuje podráždění a přispívá tak k okamžité úlevě.

Vědecky potvrzeno

Skupina vědců z Íránu dokonce zkoumala, zda jsou účinky medu lepší, horší nebo srovnatelné s volně dostupnými léky na kašel a bolesti v krku. Došli k tomu, že pravidelné popíjení kávy s medem vedlo u lidí, kteří trpěli obtížemi, ke snižování frekvence kašle. Jiná studie zase zjistila, že se pacienti, kteří trpěli na bolest v krku, cítili lépe po podávání medu.

Pozor na alergie

Nic z toho ovšem neplatí, pokud existuje byť nepatrná možnost, že jste na med alergičtí. Med je silný alergen a pro alergiky je jeho konzumace vysoce nebezpečná. Světová zdravotnická organizace také nedoporučuje podávat med dětem mladším jednoho roku.

Zdroj: brightside.me, healthline.com.

Další zajímavé články