Proces fermentace potravin za účelem jejich uchování se praktikuje po staletí. Tím, že jídlo fermentuje za nepřítomnosti kyslíku, vzniká obrovské množství živých bakteriálních kultur – probiotik. Ty přispívají ke zdravé střevní flóře, čímž posilují imunitní systém. Mnoho fermentovaných potravin je navíc zvláště dobře stravitelných a mají nízký obsah cukru a kalorií.
Střevní flóra
Naše střevní flóra se skládá z miliard bakterií, virů a plísní, označovaných jako mikroorganismy. Mikrobiota každého člověka je jedinečná a liší se podle stravy, prostředí a životního stylu. Střevní flóra je komplexní a dynamický bakteriální ekosystém v trávicím traktu.
To, že střevo napomáhá trávení, vstřebává živiny a hraje důležitou roli v imunitní obraně, je již dobře známo – ale vliv naší střevní flóry jde ještě mnohem dál. Vědci nyní vidí spojitost mezi špatnou střevní flórou a nemocemi, jako je cukrovka, rakovina, obezita, kardiovaskulární onemocnění, deprese, demence a chronické zánětlivé onemocnění střev. Střevní flóra člověka může dokonce ovlivnit chuť k jídlu, hormonální rovnováhu a celkovou náladu.
Pozitiva fermentovaných potravin
1. Zdroj prospěšných bakterií mléčného kvašení
Většina fermentovaných potravin je zdrojem bakterií, které jsou pro naše tělo prospěšné. To znamená, že tyto potraviny mohou pomoci obnovit rovnováhu bakterií ve vašem střevě, podpořit zdravé trávení a zmírnit jakékoli zažívací potíže. Množství probiotik se však bude lišit a počet bakterií, které se dostanou do střeva, kde mohou být prospěšné, bude záviset na řadě faktorů. A to včetně potravin, ve kterých jsou dodávány, přičemž ty, které dodávají vlákninu, se označují jako prebiotická.
2. Snáze stravitelné
Protože některé přírodní cukry a škroby již byly rozloženy, jsou fermentované potraviny snadněji stravitelné. Fermentace například štěpí laktózu v mléce na jednodušší cukry – glukózu a galaktózu – což může při nesnášenlivosti laktózy usnadnit trávení produktů jako je jogurt, kefír a sýr.
3. Zlepšuje dostupnost živin
Když fermentujeme určité druhy potravin, pomáháme zvýšit jejich zdravotní potenciál. To zahrnuje větší dostupnost vitaminů a minerálů, které naše tělo může lépe vstřebat. Je to proto, že některé přírodní sloučeniny, jako je kyselina fytová nacházející se v luštěninách či sójových bobech, mohou bránit vstřebávání živin, jako je železo a zinek. Fermentací těchto potravin však tyto ‚antinutrienty‘ odstraňujeme, a tím je pro nás jejich nutriční obsah dostupnější. Navíc posílením prospěšných bakterií ve vašem střevě můžete podpořit jejich schopnost produkovat vitamíny skupiny B a vitamín K.
4. Může zlepšit náladu a chování
Naše chápání střev a toho, jak jejich funkce ovlivňuje naši náladu a chování, se rychle vyvíjí a zdá se, že důležitou roli mohou hrát i fermentované potraviny. Některé kmeny probiotických bakterií, včetně Lactobacillis helveticus a Bifidobacteria longum, které se běžně vyskytují ve fermentovaných potravinách, navíc mohou zlepšit příznaky úzkosti a deprese.
Další kmen Lactobacillis casei Shirota může také ovlivnit produkci kortizolu a minimalizovat fyzické příznaky stresu.
5. Může podporovat zdraví srdce
Zdá se, že konzumace fermentovaných potravin jako součásti zdravé a vyvážené stravy je spojena s nižším rizikem srdečních onemocnění. Tomůže zahrnovat i mírné snížení krevního tlaku a zlepšení rovnováhy cholesterolu.
Prebiotika nejsou totéž co probiotika
Potraviny bohaté na vlákninu, jako je zelenina, ovoce a celozrnné cereálie, obsahují prebiotika. Skládají se z určitých vláken a cukrů, které se nestrávené dostávají do tlustého střeva, kde podporují růst mikroorganismů. Tyto mikroorganismy jsou důležité pro správné fungování střevní flóry. Samotné mikroorganismy však nestačí. K zajištění zdravé střevní flóry je zapotřebí také dostatek pohybu, spánku a dobré zvládání stresu.
Zdroj: css.ch, bbcgoodfood.com.