Jídlo

Zhubněte do plavek bez hladovění. Je to snazší, než si myslíte

Se správnými potravinami půjdou kila dolů raz dva

autor

Erika Tomanová

31. března 2021

 
FOTO / Pixabay Daniel Dan Outsideclick
Dobrá zpráva pro všechny, kteří mají rádi dobré jídlo a přitom si chtějí udržet skvělou postavu. Jde to. Hubnout se dá zdravě a chutně. Existují totiž potraviny, které vás zasytí, jsou dobré a ještě se vám s nimi podaří zhubnout. Pojďme se podívat, o jaké jde.
Reklama

Blíží se léto, doba krátkých triček a plavek, a tak by jen málokdo chtěl přibrat. Spíše naopak. Ale jíst se přece jenom musí. Naštěstí však existují potraviny, které dostatečně zasytí a nemusíte se bát, že po nich přiberete. A navíc vás udrží ve vynikající kondici.

Luštěniny

I když nejsme ještě pořád úplně naučeni jíst luštěniny, rozhodně by v našem jídelníčku neměly chybět. Ať už je to čočka, cizrna nebo třeba fazole.

Hubnout se dá zdravě a chutně

Prospívají totiž  trávení, zmenšují pocit hladu a snižují hladinu krevního cukru. Navíc jsou skvělým zdrojem bílkovin, které jsou při dietě důležité a často na ně zapomínáme. 

Vejce

Vejce jsou zdravá a bohatá na živiny. Mají vysokou sytivost a dodají kvalitní bílkoviny a všech 9 esenciálních aminokyselin. Zkuste si připravit k snídani dvě nebo tři míchaná vejce (bez oleje) a plátek celozrnného chleba. Pouhých 350 kcal z tohoto pokrmu vás zasytí na velmi dlouhou dobu. Vejce obsahují velké množství bílkovin a právě ty vám dodají pocit nasycení. 

Tvaroh

Podobnou sytost jako vajíčka vám dodá i tvaroh. Je také bohatý na bílkoviny a když sáhnete po tom odtučněném, bude navíc chudý na kalorie, cukry a tuky, takže je z něj ideální pomocník při dietách. A pocit sytosti vám opět vydrží velmi dlouho. 

Bílý jogurt 

Delikátní a jemná potravina plná bílkovin. Bílý jogurt vás rovněž dokáže zasytit na dlouhou dobu. Jeho důležitou složkou jsou i bakterie, které pomáhají s úpravou zažívání.

Ale pozor, sáhněte po klasickém jogurtu a nízkotučný nechte raději v regále. Právě jogurty bez tuku totiž obsahují často větší množství cukru, než klasický tučný jogurt.

Zelenina

Mnoho lidí nad zeleninou ohrnuje nos. Pokud si ale brokolici nebo kapustu umíte dobře připravit, je to jídlo, které skvěle zapadne do dietního plánu. Navíc brokolici můžete konzumovat jak v syrovém stavu, tak vařenou, dušenou nebo zapečenou. Jedna porce obsahuje pouze něco kolem 125 kJ, přitom je ale plná vlákniny, která člověka zasytí a navíc podporuje činnost střev. 

Libové maso

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin jsou velmi sytivé. Mezi ně patří i libové maso, zejména hovězí. Nejen, že zasytí na delší dobu, ale pocit sytosti přetrvá několik hodin. Pocit hladu je menší , a tak toho sníte celkově méně.

Avokádo

Není jediný důvod, proč se bát konzumace tuků během diety. Ale musí to být ty správné tuky! A avokádo je obsahuje. Kromě kyseliny olejové má v sobě také kyselinu palmitovou a linolovou.

Navíc je bohaté na vlákninu, zasytí na dlouhou dobu, látky v něm obsažené pomáhají rychleji spalovat tuky, a tak nedochází k jejich ukládání. 

Mořské ryby

Ryby s červeným masem, jako okouník mořský nebo losos, obsahují velké množství bílkovin a omega 3 mastných kyselin. I to je kombinace, která vás dokáže zasytit na dlouhou dobu. Navíc je rybí maso zdravé. Pravidelná konzumace ryb také snižuje riziko cukrovky nebo onemocnění srdce.  Esenciální mastné kyseliny napomáhají spalovat tuk a chrání organismus proti nemocem i stárnutí. 

Grapefruit

Když se řekne dieta a ovoce, každého zřejmě napadne jako první grapefruit. A je to samozřejmě správně. Tento hořký citrus nejenže má málo kalorií, ale také obsahuje naringenin, flavonoid, který podporuje spalování tuků v těle. Obsahuje také vlákninu a  díky velkému podílu vody navíc dodá potřebné tekutiny. Mimo to je grapefruit skvělý na snižování hladiny cukru v krvi.

Voda

Tvrzení, že hlad je převlečená žízeň, zná každý z nás. Dostatečné množství tekutin je důležité nejen pro snížení pocitu hladu, ale i na udržení a upevnění zdraví. Pokuste se denně vypít dva až tři litry tekutin. Nejvhodnější je čistá voda, ale mohou to být i neslazené ovocné nebo zelené čaje. Tekutiny vám spolehlivě zaplní žaludek, a sníží tak pocit hladu.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články