Jídlo

I zdravé vaření v páře má svá úskalí. Ne pro každého je vhodné a dokonce může být i nebezpečné

Pára uvaří a zachová živiny

autor

Marie Slováková

11. října 2020

 
FOTO / JumpStory
Rádi smažíte, pečete nebo dusíte? O některých úpravách jídla víme, že jsou problematické. Která je trendy a hlavně zdravá pro lidský organismus a umí zachovat až o polovinu více vitamínů?
Reklama

Mezi jinými přípravami totiž vede vaření v páře. Je ale dobré vědět, proč tomu tak je, abychom potenciál tohoto způsobu vaření využili naplno. A také vědět, zda nemá toto vaření nějaká úskalí.

Intenzivní chuť potravin

Skutečnost, že při vaření v páře zůstává poměrně intenzivní chuť potravin, vede k tomu, že nemusíte výsledný pokrm tolik solit. Někteří si natolik pochutnávají na nové chuti jídla, že přestanou solit úplně. Tento způsob je tak vhodný pro všechny, kdo potřebují snížit svůj krevní tlak či jinak se vyhnout nadměrnému solení.

Pára neničí vitamíny ani živiny

Jednoznačnou výhodou vaření v páře je skutečnost, že zachová živiny i chuť pokrmu. Při běžném varu ve vodě totiž většina látek prostě přestoupí do vody a různé složky potravin se nenávratně vylijí do odpadu. Vaření v páře tento proces neumožňuje. Potraviny tak mají docela jinou chuť, než byste čekali.

Šetří váš čas

Zajímavou skutečností je, že tepelná úprava v páře je poměrně šetrná na váš čas i peníze. Vzhledem k tomu, že parní hrnce obsahují několik pater, můžete v nich připravit různé pokrmy současně. Kombinace kuřecí kousky, brambory a zelenina proto vzniká naráz a s jedním generovaným množstvím páry. Starost o životní prostředí je součástí starosti o zdraví i nás, lidí.

Pozor na některé potraviny

Zatím jsme zmínili samé superlativy. Existují také nějaké zápory? Jsou pokrmy, které by se v parním hrnci připravovat neměly? Jedná se o přesně takové potraviny, které naopak potřebují, aby se z nich odplavily určité látky, případně aby teplota dosahovala spolehlivě 100 stupňů po určitou dobu. Problematická by tak mohla být příprava různých druhů fazolí, které jsou jedovaté, a dokonce při teplotách jen blízkých 100 stupňům jsou ještě jedovatější.

Také by si měli dát pozor lidé s nemocnými ledvinami, kteří potřebují, aby se varem ve vodě určité minerály, kterých se jejich tělo nemůže zbavit přirozenou cestou, uvolnily do vody a spolu s vodou byly z pokrmu odstraněny. Kromě těchto výjimek je ale vaření v páře zajímavou a zdravou alternativou.

Jsou pochopitelně pokrmy, které v páře připravit nelze. Pro lidské zdraví určitě nevadí, pokud jednou za čas budete mít i něco smaženého. Jen by to nemělo být příliš často a smažit byste měli jen na kvalitních olejích. I tak ale doporučujeme spíš úpravu pečením, která nevede k přepalování tuků.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články