Stačí pár vydatnějších deštíků a s trochou trpělivosti a s výběrem správného místa si houbaři mohou z lesa odnést plné košíky hub. To je většinou ta radostnější stránka houbaření. Doma je však nutné vytáhnout nůž a pustit se do čištění a dalšího zpracování. A to už tak zábavné nebývá. Ale zpracování hub příliš odkladu nesnese a vy se musíte rychle rozhodnout, jak s nimi naložit.
Sušení je klasika
Na chatě či chalupě, máte-li suchou půdu, můžete nakrájené houby naskládat na rámy se síťovinou a ponechat je klidně do příštího víkendu. Nemáte-li tuto možnost, pak je ideální domácí sušička. Ale zvládnout se to dá i bez ní. Stačit vám bude trouba.
Houby nakrájejte přibližně na půlcentimetrové plátky, vyskládejte na pečicí papír a nastavte teplotu na 20 až 30 °C, aby se houby nezapařily. Po dvou hodinách sušení zvyšte teplotu na 50 až 70 °C, v ideálním případě nastavte režim horkého vzduchu s větrákem. Pokud tento režim vaše trouba nemá, nechte při sušení pootevřená dvířka, aby mohla unikat pára. Celý proces sušení trvá okolo 10 hodin. Když houby zkřehnou a při promnutí šustí, máte hotovo. Teď už je stačí jen uložit do vzduchotěsných sklenic a přidat k nim několik bobkových listů nebo kuliček pepře, které spolehlivě odradí potravinové moly.
Šup s nimi na mrazák
Mražené houby si zachovají svou vůni i chuť a když budete postupovat správně, tak je v jídle od těch čerstvých ani nerozeznáte. Houby na zmrazení připravujeme podobně jako zeleninu. Nejdříve jim dopřejeme tepelnou úpravu, která je pro dlouhodobé skladování nezbytně nutná.
Stačí houby očistit, nakrájet nadrobno a osmahnout na troše oleje či sádla. Můžete je také ochutit solí, drceným kmínem, nebo podusit na osmahnuté cibulce. Nejdůležitější je, aby se houby dusily aspoň 5 minut. Intenzivní tepelná úprava totiž zabrání jejich znehodnocení během mražení, při kterém bude trvat několik hodin, než dosáhnou minusové teploty. Až vychladnou, rozdělte je do plastových krabiček, které bezpečně uchovají aroma, popište a zamrazte.
Naložené houby
Chcete uchovat chuť hub a zároveň zajistit, abyste si je mohli vychutnat v chladných zimních měsících, kdy čerstvé houby nejsou k mání? Připravte si ocet, cukr, sůl a bylinky a naložte je do sladkokyselého nálevu. Konzervování v nálevu je vhodné pro drobné, pevné houby, které potom budou i okrasou talíře. Zvlášť chutné jsou takto nakládané hříbky a ryzce.
Houby v sádle
Houby naložené v sádle je lahůdka, kterou si můžete dopřát i několik měsíců po skončení houbařské sezóny. Stačí očištěné a nakrájené houby 15 minut osmahnout na troše tuku, aby pustily vodu, naskládat je do sklenice, zalít rozpuštěným sádlem a uložit do lednice. Aby vám naložené houby opravdu vydržely až do zimy, nezapomeňte sklenice sterilizovat. V ideálním případě hodinu ve vodní lázni v zavařovacím hrnci při teplotě 95 °C. Skleničky nechte vychladnout a za dva dny postup zopakujte.
Houby v soli
Méně známý způsob na uchování hub je jejich konzervování v soli. Sůl funguje jako přírodní konzervant a prodlouží trvanlivost čerstvých hub až na půl roku. Postup je velmi jednoduchý. Stačí do sklenice střídavě skládat vrstvy zdravých a očištěných hub a zasypávat je vrstvou soli. Důležité při tom je, aby první a poslední vrstvu ve sklenici tvořila sůl. Takto naložené houby uchovávejte na temném a chladném místě, ideálně ve spíži nebo v lednici.