K dostání jsou většinou již směsi připravené pro konkrétní záměr, takže seženete mouku jak na chleba, koláče, kynuté pečivo nebo třeba mouku vhodnou na jíšku a domácí těstoviny. Začít je určitě dobré tímto a postupně se ochutnáváním jednotlivých muk propracovat až k vlastním směsím. Pro moučníky například skvěle funguje přidání ořechové, kokosové či mandlové mouky, do rohlíků, baget a chlebů se chuťově dobře hodí tapioca.
Xanthan základ úspěchu
Pokud doma začínáte péct bez lepku, jistě jste si už všimli, že těsto hodně lepí, ale zároveň se trhá. Po upečení se vám možná pokrmy drolí a nejsou pružné. Je to právě absencí lepku, který ale lze do pečení dodat i uměle. Skvělou náhražkou lepku je xanthanová nebo guarová guma, jejichž použití je téměř totožné. Stačí ale opravdu špetka. Také se ujistěte, zda směs, kterou jste koupili, již guarovou či xanthanovou gumu neobsahuje. Jednodruhové mouky jsou většinou bez přídavku, ovšem směsi často tuto zvláčňující složku obsahují.
Více droždí
Rozdíly jsou patrné i u pečení kynutého pečiva. Většinou je totiž potřeba zhruba o polovinu více droždí, aby mohla těžká mouka dostatečně vykynout. Neřiďte se ani klasickou hodinkou, která u pšeničných muk stačí, aby těsto zdvojnásobilo svůj objem. Nechte těsto kynout na teplém místě klidně o hodinu déle, aby dostatečně nakynulo. Nesnažte se udělat krásné hladké těsto. Často je lepší nechat těsto trochu řidší a nakydat ho do formy, jelikož jedině tak zůstane krásně vláčné. Příliš hutné těsto, které sice drží tvar a dá se ním pracovat, je často po upečení suché a drolí se.
Více tekutin
Často lze používat recepty, které jste byli zvyklí dělat z pšeničné mouky, ale musíte si je trochu upravit. Abyste dosáhli například u palačinek stejné konzistence těsta i s bezlepkovou moukou, přidejte o trochu více mléka. Některé bezlepkové mouky mají tu vlastnost, že nabydou až po chvilce, tudíž to zpočátku může vypadat, že je konzistence těsta správná, ale během chvilky zhoustne natolik, že je potřeba tekutiny přidat. Lepší je proto na původní recept dát o trochu méně mouky, nebo o trochu více tekutin.
Přidejte jablko
Vláčných moučníků skvěle docílíte i přidáním jednoho jablka nebo jablečného pyré. Dodají vašim koláčům či buchtám vláhu, pružnost a výsledný pokrm se pak nedrolí. Jablko moučník také trochu osladí a dodá mu lehký ovocný nádech. Do chlebů a rohlíku se ze stejného důvodu může přidat strouhaný sýr nebo kefír.
Holandské kakao
Zpočátku je těžké si na nové chutě bezlepkových muk zvyknout. Po roce už ani neucítíte, že pečivo chutná jinak, ba dokonce si budete jisti, že vlastně chutná lépe a pšeničná mouka vám už vůbec nechybí. Je to zkrátka jen o zvyku. K překlenutí tohoto období vám ale ve sladkých receptech může skvěle posloužit přidání holandského kakaa nebo skořice. Výrazné chutě přebijí neotřelou chuť nové mouky a vy si skvěle pochutnáte.
Pohanková mouka
Často můžete mít problém nahradit v receptech hrubou mouku, jelikož většinou seženete bezlepkovou mouku i směs v podobě škrobu nebo jejich směsí – tedy víceméně hladké mouky. Skvělou náhražkou hrubé pšeničné mouky je hrubě mletá pohanková mouka, která funguje téměř jako krupice. Do krupicové kaše pro děti nebo do domácích knedlíků je tudíž ideální. Jen si musíte zvyknout na její velmi specifickou chuť.
Zdroj: thekitchn.com, zijemebezlepku.cz.