Halloumi je polotvrdý, čerstvý sýr, historicky vyráběný z ovčího nebo kozího mléka, pocházející z ostrova Kypr. Má podobnou texturu jako tvrdý tvaroh, slanou chuť a lze ho chuťově přirovnat k sýru feta nebo i jadelu. V obchodech s potravinami však nejčastěji najdete halloumi vyrobené z kravského mléka, které má ve srovnání s tradičními podobami o něco jemnější (ale stejně nádherně pískavou a žvýkavou) texturu.
Podobně jako u jiných čerstvých sýrů, jako je paneer, se halloumi při zahřátí nerozpouští, takže je ideální na grilování, smažení nebo pečení. Tradiční smažený sýr z něj ale neuděláte, chuťově je úplně jiný. Vzhledem k tomu, že halloumi je hutný sýr, je nabitý bílkovinami a je tudíž skvělý jako vhodná bílkovinná alternativa k masu pro vegetariány.
Halloumi lze jíst syrový nebo vařený. Díky své pevné struktuře a vysoké odolnosti vůči teplu, která zabraňuje rozpouštění, se halloumi často smaží nebo griluje. Halloumi si můžete vychutnat ve zdánlivě nekonečné škále jídel od omelet, quiche a frittatas až po tacos, kari, hamburgery a další. Jedná se o perfektní protein, který se hodí do vaší večeře také proto, že je až neuvěřitelně jednoduché ho připravit. Nevyžaduje téměř žádné přípravné práce a chutná skvěle. Zde jsou jen některé ze způsobů, jak se halloumi tradičně používá.
Na grilu
Vzhledem k tomu, že odolá vysokému žáru, je halloumi ideální na gril, jelikož se neroztéká skrz grilovací rošt. Zachovává si svou pevnou texturu, ale vytváří nádhernou kůrku s hlubokou kouřovou chutí. Nakrájejte ho na plátky a položte ho na gril jen tak, jak je. Můžete ho ale rovněž nakrájet na kostky a napíchnout ho na špejle a potřít ho oblíbenou marinádou.
Kontaktní gril či pánev
Když není grilovací sezona zrovna v plném proudu, můžete si halloumi připravit klidně doma na pánvi, nebo ještě lépe na kontaktním grilu. Jedná se o ideální variantu večeře, která je připravená do deseti minut. Stačí sýr jen nakrájet a během opékání si připravit salát z čerstvé zeleniny, případně opéct kus celozrnného chleba. Není k tomu potřeba ani kapka oleje. Kypřané si také užívají halloumi k vydatné snídani podávaný s vejci, okurkou, rajčaty a tradičními kyperskými klobásami.
Smažený
Nejedná se přímo o zdravou variantu, ale chuťově je naprosto výjimečná. Nakrájejte halloumi na kostičky a vhoďte je do fritézy, nebo na pánev s větším množstvím oleje. Osmažte halloumi dozlatova a nechte okapat. Poté ještě umístěte kostičky na papírové utěrky, aby nasákly přebytečnou mastnotu. Halloumi krutonky pak můžete umístit na vrcholek zeleninového salátu a přelít oblíbeným dresingem.
Syrový
Na Kypru se halloumi v letních měsících užívá syrový ke snídani spolu s melounem nebo se přidává do sendviče s okurkami a rajčaty.
Nastrouhaný
Halloumi se také používá na Kypru jako strouhaný sýr, který se podává především na těstovinách s kuřecím masem a citronovou šťávou.
Jak skladovat halloumi
Halloumi vydrží v lednici většinou až rok, pokud se neotevře. Po otevření obalu vydrží halloumi v lednici dva týdny, pokud se uchovává ve vzduchotěsné nádobě ve slaném nálevu. Můžete ho však také pevně zabalit do voskovaného papíru nebo pergamenu. Kdykoliv si však kousek ukrojíte, musíte pak použít nový kousek papíru.
Můžete halloumi zmrazit?
Sýr halloumi lze zmrazit až na 6 měsíců. Pro dosažení nejlepších výsledků ho dobře zabalte do plastové fólie a poté do hliníkové fólie. Při rozmrazování nechte halloumi přes noc v lednici.
Zdroj: allrecipes.com, bbcgoodfood.com.