Kultura a styl

Zbystřete. Potraviny po jejichž konzumaci hrozí výrazné zhoršení pleti

Zvýšený příjem vody vám póry nevyčistí

autor

Erika Tomanová

13. března 2021

 
FOTO / Depositphotos
Trpíte na potíže s pletí? Pak změňte i jídelníček. Jedině tak zatočíte s pupínky, vyrážkami či atopickým ekzémem. Není totiž žádnou novinkou, že strava ovlivňuje naše zdraví. To, co konzumujeme může naší pleti pomáhat, nebo naopak škodit.
Reklama

Pokud vás trápí vzhled vaší pokožky i přesto, že důsledně dbáte na hygienu, používáte jen kvalitní kosmetiku, pak může být viníkem nehezké pleti váš jídelníček. Podívejme se na potraviny, které mohou škodit vaší pokožce. A některé naopak pokožce neškodí, i když se to o nich léta traduje.

Mléčné produkty způsobují akné

Různé studie přinášejí různé výsledky. Existují však důkazy, že zvýšená konzumace mléčných výrobků může vyvolat akné.

Některé potraviny způsobují akné

Lékaři prozatím nevědí přesně, proč tomu tak je, ale na základě současné pracovní hypotézy jsou na vině hormony obsažené v mléce. Zkuste tedy omezit mléčné produkty a uvidíte, jak vaše pleť zareaguje. 

Po čokoládě budete mít pupínky

Každý z nás je trochu jiný. Máte-li pocit, že u vás čokoláda vyvolává akné, pak se jí vyhněte. Neexistuje nicméně žádný důkaz o tom, že by čokoláda měla na akné vliv. Hořká čokoláda je navíc plná antioxidantů, které vaše pleť miluje!

Mouka a sladkosti nahrávají špatné pleti

Nedávné studie skutečně ukázaly, že potraviny s vysokým glykemickým indexem mohou akné zhoršit.  

Aby byla vaše pleť v pohodě, dejte místo potravin s obsahem jednoduchých cukrů a bílé mouky přednost těm, které obsahují hodně vlákniny jako cereálie nebo luštěniny.

Mořské plody mohou zhoršovat akné

Obecně jsou mořské ryby, korýši a měkkýši součástí zdravé stravy. Nicméně podle dermatologa Neal B. Schultze z New Yorku obsahují velký podíl jódu. Jídelníček bohatý na tento minerál pak podle něj může přispívat k výskytu akné. Vysoká hladina jódu v krvi může zanítit pokožku, ucpávat póry a způsobit výskyt červených fleků na kůži. Podle doktora Schultze není však nutné vyškrtnout mořské plody z jídelníčku úplně, ale lidem, kteří jsou náchylní k akné, doporučuje snížit jejich konzumaci.

Pití velkého množství vody akné vyplaví

Jedná se o jeden z častých mýtů. Hydratace je sice nezbytná pro zdraví celého organismu a ani pleť není výjimkou. Zvýšený příjem vody vám ale póry nevyčistí. 

Alkohol jako největší nepřítel pleti

Účinek alkoholu na kůži je pozoruhodný. Ovšem v tom negativním slova smyslu. Alkohol totiž způsobuje dehydrataci a tento fakt by měl být známý každému, kdo si s oblibou dopřeje pár  skleniček. Alkoholem vysušená pleť je mnohem náchylnější k tvorbě vrásek, šupinám a odlupování. Kromě toho toxiny a volné radikály vytvořené alkoholem vedou k poškození kolagenu, což vede k vráskám a méně zářivé pleti.

Mastná jídla přispívají k akné

Běžný mýtus související s akné je, že mastnota na talíři způsobuje větší produkci mazu v pórech. Podle odborníků však mezi mastnými jídly a akné neexistuje žádná spojitost. Strava s vysokým obsahem saturovaného tuku, ale může podnítit mikrozánětlivé procesy ve všech orgánech těla včetně kůže. Zkráceně lze tedy říci, že pizza a hranolky nezpůsobí akné, ale umírněná konzumace těchto pokrmů vaší pleti spíše prospěje.

Další zajímavé články