Těstoviny jsou všestranné komfortní jídlo a navzdory letům karbofobie (strach z karbohydrátů) zůstávají stálicí na jídelních lístcích restaurací i co se týče domácích jídel. Těstoviny jsou také univerzálním jídlem, jelikož se dají připravit s nekonečným množstvím omáček, zálivek a na mnoho způsobů.
Přesto, i když se může zdát snadné udělat várku těstovin (a je to základní kuchařská dovednost, kterou se většina naučí na začátku života), existuje několik běžných chyb, které mohou zkazit texturu a chuť těstovin, což ve výsledku vede k nepříliš uspokojivému jídlu. Přinášíme vám několik z nich, abyste se jich mohli vyvarovat a připravit si tak co nejlepší mísu těstovin.
1. Převaříte nebo nedovaříte
Nejčastější chybou je buď nedovaření, nebo převaření vašich těstovin. Při vaření těstovin z obchodu použijte pokyny na krabičce a otestujte je minutu před navrhovaným časem. A naopak: pokud cítíte, že je potřeba ještě víc času, vařte je déle, i když obal říká něco jiného. Jediný způsob, jak opravdu poznat, zda jsou těstoviny už hotové, je pravidelně je ochutnávat.
A jaká by měla být textura dokonale uvařených těstovin? Mnohokrát jsou těstoviny nesprávně podávány s tvrdým suchým středem nebo naopak zcela kašovitou texturou. Těstoviny by měly být uvařeny na skus, což se obvykle označuje výrazem 'al dente'. Abyste těstoviny dokonale uvařili, musíte je ochutnávat v průběhu vaření a vyndat je ve chvíli, kdy jejich konzistence bude přesně taková, jak je žádoucí.
2. Nemícháte těstoviny
Těstoviny nemusíte neustále míchat, ale míchání během vaření může pomoci udržet jednotlivé nudle oddělené. To zabraňuje slepení těstovin a pomáhá zaručit, že každý kousek bude správně uvařený. Mnoho lidí, kteří vaří těstoviny, je během procesu vaření nemíchá, takže skončí s těstovinami slepenými dohromady. To platí zejména pro dlouhé tenké těstoviny, jako jsou andělské vlasy, pappardelle, špagety nebo bucatini.
Myslíte si, že přidání oleje nebo másla do vody zabrání slepení? Nezabrání. Do vody není třeba přidávat další olej. Jen je potřeba těstoviny častěji míchat v dostatečném množství vody.
3. Vodu z těstovin nesolíte, nebo ji osolíte příliš
Vaření těstovin v neochucené vodě škodí chuti i textuře. Osolit špagety nebo jiné těstoviny až na talíři je kulinářský hřích, jelikož sůl se již nedostane dovnitř, a namísto plné harmonické chuti docílíte mdlé chuti se silnou slanou tečkou. Sůl navíc působí jako stabilizátor a když vaříte těstoviny v osolené vodě, docílíte tak i mnohem lepší textury svého pokrmu. Ovšem pozor také na přesolení. Voda, ve které se vaří těstoviny, by měla být slaná asi jako moře. Ne víc.
4. Špatně těstoviny vychladíte
Když připravujete studený těstovinový salát nebo dokonce vaříte těstoviny den předem, většinou je slijete a propláchnete v ledové tekoucí vodě. To pomůže zchladit těstoviny velmi rychle. Přesto tím opláchnete všechen přírodní škrob, díky kterému bývá jídlo krémovější. Místo toho raději uvařené těstoviny lehce naolejujte, aby se neslepily, a nechte je 30 minut vychladnout. Poté je můžete dát do lednice.
Nejspíš vaříte těstoviny tak, že je vložíte do vroucí vody a vaříte dle pokynů na obale, případně ochutnáváte a když jsou hotové, scedíte. To je podle allrecipes.com velká chyba. Kuchaři se totiž shodují, že je lepší uvařit těstoviny ze 70 % času ve vodě a na zbylých 30 % vložit scezené těstoviny do omáčky, kterou připravujete vedle. Je to proto, že vaření těstovin v omáčce umožňuje absorbovat chutě a také se mnohem lépe obalí v omáčce.
6. Těstoviny přidáte do vody, která se nevaří
Pokud vás trápí čas, možná si myslíte, že ho získáte tím, že přidáte těstoviny do horké vody, které se ještě nevaří. To je ovšem omyl. Před přidáním těstovin do vody se vždy ujistěte, že voda vře. Zabráníte tak slepení a těstoviny se uvaří rovnoměrněji.
7. Vaříte v nedostatku vody
Požadavky na vodu pro vaření těstovin se zdají přehnané, ale neignorujte je. Existuje totiž důvod, proč byste měli vařit těstoviny ve velkém množství vody. Když jsou totiž těstoviny přidány do malého množství vroucí vody, může to snížit její teplotu, což zastaví vaření a může přidat další minuty k celkovému času nebo dokonce ovlivnit texturu těstovin. Proto se vždy ujistěte, že máte v hrnci dostatek vody, aby přidání těstovin drasticky nesnížilo její teplotu.
Zdroj: allrecipes.com, eatthis.com.