Tipy a triky

Domácí triky, které pomohou zatočit s alergií. Vsaďte na tyto potraviny a máte po problému

Příznaky alergie můžete zmírnit vhodnou volbou potravin

autor

Erika Tomanová

16. února 2021

 
FOTO / Depositphotos
S jarem přichází na řadu i různé sezónní alergie, které nám způsobují kýchání, posmrkávání, pálení očí a další alergické potíže. Víte, že tyto příznaky můžete zmírnit vhodnou volbou potravin? Pojďme se podívat, co se vyplatí zařadit do jídelníčku.
Reklama

Které potraviny se tedy vyplatí vyzkoušet na potlačení alergických projevů? Mnoho takových příznaků pochází ze zánětů, proto je logické zkusit potraviny s protizánětlivými účinky.

Kurkuma

O blahodárném působení kurkumy na naše zdraví jste již pravděpodobně četli či slyšeli. Tou důležitou látkou v ní je kurkumin.

Příznaky alergie můžete zmírnit vhodnou volbou potravin

Právě on má podle odborníků kromě silných antioxidačních a protizánětlivých účinků i významný potenciál snižovat tvorbu alergizujících imunoglobulinů. 

Kopřiva

Kopřivový čaj je vynikajícím prostředkem při různých zdravotních problémech. Pomůže například s anémií, revmatem, při problémech s prostatou či močovým měchýřem. Odborníci však zjistili i to, že je také výbornou volbou pro zmírnění projevů alergie, neboť blokuje účinky histaminu a tím potlačuje i příznaky sezónních alergií. 

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je vynikající bylinkou nejen k posílení imunitního systému, odstraňování škodlivin z organismu či k regeneraci jater, ale funguje i jako přírodní prostředek proti alergiím. Pomůže se sennou rýmou, ale i kožními projevy alergie, jakými jsou například kopřivka či ekzém.

Účinnou látkou je silymarin, který je považován za velmi silný antioxidant. Proti projevům alergie můžete použít čaj ze semen, přičemž je důležité, aby byla semena důkladně rozdrcena. Jen takto se louhováním dosáhne silného a účinného nápoje. Dopřát si jej můžete i jako prevenci v období, kdy očekáváte první problémy alergického charakteru. 

Pýr plazivý

Řeknete si obyčejný plevel, avšak není to úplně pravda. Kromě toho, že pýr dokáže tělo zbavovat toxických usazenin a podpořit správné fungování imunitního systému, má velmi pozitivní vliv na různá kožní onemocnění, a to i na ta, která jsou způsobena alergiemi. Pokud uvažujete nad jeho využitím, můžete zkusit tinkturu, ale na kožní projevy alergie se jeví jako nejúčinnější léčivá koupel.

Speciální ovocný nápoj proti alergii

A na závěr máme pro vás ještě jeden skvělý tip. Co by to bylo za seznam potravin, na kterém by nefigurovalo docela obyčejné "céčko"?

Proti alergii odborníci doporučují jako doplňkovou léčbu i jednoduchý ovocný nápoj, který si dokážete bez problémů připravit doma. Pokud ho budete pít pravidelně každé ráno, měli byste mít dlouhodobě klid od nepříjemných alergických příznaků. Na jeden léčivý nápoj budete potřebovat zhruba polévkovou lžíci čerstvého zázvoru, ½ citrónu (i s dužinou a chemicky neošetřenou kůrou), asi 4 cm tlusté kolečko z dužiny čerstvého ananasu a jedno celé jablko. Všechny ingredience rozmixujte s trochou čisté vody a pijte každé ráno. Zejména zázvor je osvědčený pomocník, neboť zmírňuje nepříjemné škrábání v krku, ale i rýmu a záněty očí.

Rybou proti alergii...?

Existují studie, které tvrdí, že omega 3 mastné kyseliny dokáží léčit astma a přispět i ke zmírnění alergických reakcí. Proto byste měli do antialergického jídelníčku zařadit lososa, makrelu, sardinky či tuňáka. Kvercetin v těchto rybách obsažený se chová jako přírodní antihistaminikum a může pomoci zmírnit sezónní alergie. Ale největší koncentraci kvercetinu obsahuje červená cibule, pak klasická žlutá a nakonec šalotka.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články