Zdraví

Chia semínka nejsou vždy zdraví prospěšná. Na co si dát pozor a jak mohou škodit

Je důležité dodržet dávkování

autor

Klára Sanders

22. listopadu 2020

 
FOTO / Pixabay / ValeriaLu
Chia semínka jsou označována za superpotravinu dnešní doby. Z jejich popisu člověk až nabyde pocit, že vyřeší veškeré jeho zdravotní i psychické problémy. I konzumace takto zdravé potraviny by se měla brát s mírou.
Reklama

Chia semínka a jejich účinky na lidské tělo

Chia semínka jsou semínka šalvěje hispánské, kterou pěstovali kdysi dávno už Aztékové. Tvořila významnou součást jejich stravy v kombinaci s fazolemi, kukuřicí a dalšími plodinami. V poslední době se stala tato semínka hitem, neboť dokáží vázat mnoho vody a obsahují spoustu vlákniny a živin. Stala se tak součástí mnoha redukčních diet, což má své racionální opodstatnění. Velké množství vlákniny brání snadnému štěpení polysacharidů na glukózu a tím se zpomaluje vstřebávání energie z přijatých pokrmů. Chia semínka zasytí a ještě pozitivně ovlivní hladinu cukru v krvi a celkový zdravotní stav vzhledem k obsahu vitamínů a minerálů.

Důležité je dodržet dávkování

Někteří lidé se mylně domnívají, že pokud zvýší doporučené dávkování semínek, budou mít více pozitivních účinků na své tělo. To je naprostý nesmysl. Při konzumaci většího množství semínek, které jsou nedostatečně namočené, hrozí dokonce dehydratace. Sníte-li dlouho namočená semínka, která jsou plná vody, efekt je opačný a vaše tělo se dobře hydratuje. Jestliže však semínka nasávají vodu až ve vašem žaludku a střevě, naopak mohou tuto vodu odvést pryč z organismu a vaše tělo trpí. Upozorněním na problém může být silná zácpa a další potíže.

Bohužel to není jediný možný problém. Pozor na chia semínka by si měli dát muži, kteří mají v rodinné anamnéze rakovinu prostaty. Semínka totiž obsahují velké množství kyseliny alfa-linolenové, která byla dána do souvislosti s ovlivněním pravděpodobnosti rozvoje rakoviny prostaty. Ohroženi jsou zejména ti, kdo jedí více než doporučené množství, což je množství do dvou polévkových lžic denně.

Pozor na interakci s léky

Vedle těchto problémů, které byly popsány výše, jsou tu i možné interakce s užívanými léky. Zejména jde o posílení účinků léků na snižování krevního tlaku. Podobně se posiluje účinek léků na snížení hladiny cukru v krvi, což může ohrozit diabetiky. Chia semínka nejsou vůbec dohromady s Warfarinem. Někteří mají na chia alergii. U jiným způsobují nadýmání.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články