Zdraví

Sója není zdaleka tak zdravá, jak si mnoho lidí myslí

Sója má zásadní problém v tom, že se v Evropě historicky nekonzumovala a lidé na ni tedy nejsou přizpůsobeni

autor

Klára Sanders

31. ledna 2021

 
FOTO / Pixabay
V dnešní době vyznává mnoho lidí vegetariánství a i díky němu se sója stala velmi oblíbenou potravinou. Sójové výrobky najdeme v každé prodejně zdravé výživy a sójové mléko je dnes už běžně dostupné i v řadě kaváren. Jak je to ale doopravdy s jejím vlivem na naše zdraví?
Reklama

Sója patří mezi luštěniny, které obsahují řadu minerálů, vitamínů i poměrně vysoký podíl vlákniny. Mnoho lidí proto začalo sójovými produkty nahrazovat základní potraviny. Sójové produkty je však nutné pečlivě vybírat, protože sója obsažená v těchto výrobcích má ve většině případů jen málo společného s původní potravinou. 

Pozor na pravidelnou konzumaci

Sója má zásadní problém v tom, že se v Evropě historicky nekonzumovala a lidé na ni tedy nejsou přizpůsobeni. Tím pádem není výjimečné, že se u lidí, kteří začnou sóju pravidelně konzumovat, objeví alergie na příslušné proteiny. I lidé v Asii vědí své, a proto velmi často používají sóju v podobě různých fermentovaných výrobků. Taková je i kvalitní sójová omáčka, ale také tempeh, který je dobrou náhradou masa a velmi dobrou variantou použití sóji při kuchyňské úpravě.

Sója ovlivňuje vznik rakoviny prsu

Sója obsahuje značné množství fytoestrogenů, které mají podobné složení jako ženský pohlavní hormon estrogen. V důsledku konzumace většího množství sóji pak může docházet k tomu, že se objeví problémy spojené s vysokou hladinou tohoto hormonu. Může se rozvinout rakovina prsu, u malých dívek nastává předčasně puberta a dospělé ženy zase trpí neplodností. I zde je na vině použití nefermentované sóji. Navíc je ještě ve hře otázka užití sóji geneticky modifikované. Pro člověka je sice její použití v EU limitováno, ale jsou jí krmena zvířata.

Omezuje vstřebávání živin

Sója obsahuje značné množství látek, které omezují trávení bílkovin a jiných látek, které stojí za omezením schopnosti těla vstřebávat různé důležité prvky, jako je vápník, hořčík, železo nebo zinek. Dopady na zdraví člověka tedy mohou být velmi negativní, zvlášť v případě dlouhodobého používání. Dobře víme, jaké problémy působí nedostatek vápníku na stav kostí, jak špatně se vede člověku, který má málo hořčíku a podobně tomu je i s dalšími prvky.

Sóju naleznete skoro ve všem

Důvodem přítomnosti sóji v mnoha produktech na pultech obchodů s potravinami je fakt, že to vyhovuje potravinářskému průmyslu, kterému se podařilo přesvědčit obyvatelstvo západních zemí, že je sója zdravá. Skutečnost je taková, že pozitivní zdravotní význam mají opravdu kvalitní fermentované produkty ze sóji, která není geneticky modifikovaná. Použití těchto kvalitních produktů může mít skutečně pozitivní zdravotní přínosy. Konzumace průmyslově zpracovaných zbytků po výrobě sójového oleje však žádné valné přínosy nemá. Působí jen alergie, rakovinu a zdravotní komplikace.

Další zajímavé články