Zdraví

Dýňový olej pozitivně ovlivňuje mentální zdraví a výrazně zlepšuje kvalitu vlasů a pokožky

Je prokázáno, že velmi pozitivně ovlivňuje mentální zdraví, zdraví srdce a prostaty a v neposlední řadě výrazně zlepšuje kvalitu vlasů a pokožky

autor

Klára Sanders

19. dubna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Dýňový olej je jeden z nezdravějších olejů vůbec. Proto bychom ho neměli opomíjet v jídelníčku, ani v kosmetické výbavě. Podle korejských výzkumů dokonce dokáže zabránit plešatění u mužů.
Reklama

Dýně je velmi oblíbená potravina k přípravě polévek, pyré a nebo jen tak pečená. Zkuste se ale pro jednou zaměřit na olej, který se z této tykve vyrábí. Je totiž prokázáno, že velmi pozitivně ovlivňuje mentální zdraví, zdraví srdce a prostaty a v neposlední řadě výrazně zlepšuje kvalitu vlasů a pokožky. Řeknete si - no dobře, ale takové účinky mají přece i jiné oleje, tak proč bych měla sáhnout právě po tom dýňovém? Na rozdíl od jiných olejů, díky jeho příjemné oříškové vůni, totiž výborně chutná. 

Vsaďte na kvalitu

Dýňový olej má buď tmavě červenou, nebo tmavozelenou barvu. Jeho složení jej předurčuje k tomu, aby byl velmi lehce stravitelný. Je lisovaný za studena ze semen dýně, konkrétně tykve velkoplodé. Je však třeba sáhnout po opravdu originálním oleji a ne nějakých náhražkách. Pravý a kvalitní dýňový olej poznáte tak, že po kápnutí na talíř se kapka nerozteče, ale zůstane tuhá.

Co olej obsahuje

Dýňový olej obsahuje množství prvků, zejména:

Účinky dýňového oleje

  • O dýňových semínkách se už v dávných dobách mluvilo jako o skvělých přírodních antidepresivech
  • Pokud jde o růst vlasů, bylo díky dýňovému oleji dosaženo neuvěřitelných výsledků, především u mužů
  • Dýňový olej je ve skutečnosti nenasycený tuk, čili je mimořádně prospěšný i pro zdraví srdce
  • Zároveň snižuje cholesterol, krevní tlak a má protizánětlivé účinky
  • Olej by do svého jídelníčku měli zařadit muži se zvětšenou prostatou 
  • Má pozitivní účinky na močový trakt (ledviny, močový měchýř, močová trubice)
  • Pomáhá v období menopauzy, neboť účinně zmírňuje nepříjemné příznaky
  • Snižuje návaly horka, bolesti hlavy a kloubů, bělí stařecké skvrny
  • Dýňový olej výrazně prospívá pokožce, vlasům dodává lesk a úspěšně bojuje proti lámavosti nehtů

Užití

Dýňový olej je snadno dostupný buď v tekuté formě, nebo ve formě tablet. V prvním případě jím můžete ochutit saláty, omáčky, pomazánky, nebo si v něm jen namáčet čerstvé pečivo. Jeho jedinečnou oříškovou chuť si oblíbíte velmi rychle. Rovněž můžete užívat dvě lžíce dýňového oleje - jednu ráno, druhou večer.

Věděli jste, že pokud si dýňovým olejem každý den vypláchnete ústa, snížíte kazivost svých zubů? Může se užívat v těhotenství a je vhodný i pro děti, samozřejmě v polovičních dávkách. Nemá žádné vedlejší účinky. 

Další zajímavé články