Pití

Vsaďte na ibiškový čaj. Má řadu výhod od antioxidantů po protizánětlivé účinky

Ibiškový čaj vás nadchne nejen svou barvou

autor

Kateřina Korňová

29. března 2022

 
FOTO / Unsplash
Myslíte si, že ibišek je jen barevná dekorace pro vaši zahradu? Možná je čas to přehodnotit. Tropická kvetoucí rostlina Hibiscus sabdariffa může také poskytnout určité zdravotní výhody i ve vaší kuchyni a jídelně.
Reklama

Ibišek navíc lahodně nejen vypadá, ale i chutná! Ovocná příchuť ibišku je kyselá a sladká zároveň, takže je pro přípravu čaje zkrátka ideální. Registrovaná dietoložka Beth Czerwony sdílí na health.clevelandclinic.org několik způsobů, jak může ibišek přispět ke zdravému životnímu stylu.

Je pro vás ibišek dobrý?

Po staletí lidé používali semena, květy, listy a stonky ibišku v potravinách a tradiční medicíně. Džemy, želé, omáčky, sirupy a čaje s příchutí ibišku dnes najdete po celém světě. Složka je oblíbená zejména v západní Africe, Střední a Jižní Americe a Karibiku. Ibišek se také používá k léčbě téměř všeho od vysokého krevního tlaku až po zažívací potíže. Moderní věda také podporuje myšlenku, že tento časem prověřený lék nabízí řadu zdravotních výhod. Ale Czerwony varuje, že potřebujeme další výzkum, abychom přesně věděli, jak mohou doplňky ibišku pomoci léčit určité stavy.

Zdravotní přínosy ibiškového čaje

1. Chrání pomocí antioxidantů

Ibišek je bohatý na antioxidanty, jako je beta-karoten, vitamin C a antokyan. Antioxidanty ničí škodlivé molekuly známé jako volné radikály ve vašem těle. Volné radikály způsobují poškození buněk, které přispívají k onemocněním, jako je rakovina, srdeční choroby a cukrovka. Zatímco vaše tělo používá své vlastní antioxidanty k boji proti poškození volnými radikály, potraviny bohaté na antioxidanty mohou také hrát roli v prevenci onemocnění.

2. Bojuje se záněty

Několik studií na zvířatech a několik malých studií na lidech prokázalo schopnost ibišku bojovat proti zánětu. Zánět hraje roli ve vývoji mnoha nemocí, včetně rakoviny, astmatu, Alzheimerovy choroby, srdečních chorob a revmatoidní artritidy. I když je zapotřebí další výzkum, zdá se, že ibišek může nabídnout užitečné protizánětlivé účinky.

3. Snižuje krevní tlak

Vysoký krevní tlak postihuje téměř polovinu všech dospělých v USA, což vede k vážným zdravotním problémům, jako je srdeční infarkt, mrtvice, srdeční selhání a onemocnění ledvin. V klinických studiích bylo prokázáno, že pití ibiškového čaje snižuje krevní tlak u lidí. Národní centrum pro doplňkové a integrované zdraví však upozorňuje, že ibišek a další bylinné přípravky snižují krevní tlak jen mírně. Nemohou nahradit léky těm, kterým byl diagnostikován vysoký krevní tlak.

4. Snižuje cholesterol

Vysoký cholesterol je dalším zdravotním problémem, který postihuje miliony dospělých a přispívá k vážným onemocněním, jako je srdeční infarkt a mrtvice.

5. Podporuje hubnutí

Několik studií ukazuje pozitivní vliv na hubnutí, což by mohlo pomoci předcházet obezitě - tyto studie však používaly extrakt z ibišku, což je koncentrovanější forma než čaj z ibišku. Zatím se bohužel nepodařilo zjistit, zda čaj z ibišku poskytuje stejný výsledek.

6. Bojuje s bakteriemi

V laboratorních studiích držel extrakt z ibišku určité druhy bakterií pod kontrolou. I když je jasné, že ibišek má antibakteriální vlastnosti, vědci zatím studují, zda je jeho účinnost stejná i u lidí.

7. Podporuje zdraví jater

Ibišek pomáhá udržovat játra zdravá, podle několika studií. Extrakt chrání játra před řadou toxinů, pravděpodobně díky své silné antioxidační aktivitě. V laboratorních testech jaterních buněk byla dokonce prokázána určitá protirakovinná aktivita.

Udělejte si ho doma

Kromě mnoha možných zdravotních výhod je ibiškový čaj navíc lahodný a snadno se připravuje doma. Sušené květy ibišku stačí přidat do konvičky a zalít vroucí vodou. Nechte pět minut louhovat, poté sceďte, podle chuti oslaďte medem a vychutnávejte. Ibiškový čaj lze konzumovat teplý i studený a má nakyslou chuť podobnou brusinkám. Z tohoto důvodu se často sladí medem nebo ochucuje šťávou z limetky. Sušený ibišek lze zakoupit v místním obchodě se zdravou výživou nebo online. Ibiškový čaj je k dispozici také v předem připravených čajových sáčcích.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, www.healthline.com.

Další zajímavé články