Pečivo a chléb
Pokud pečivo obsahuje kypřicí prášek, lze jej zamrazit až na dobu půl roku. Zmrazujeme-li čerstvý chléb, je dobré jej předtím nakrájet na plátky a maximálně po půl roce je rozmrazovat buď volně nebo v toastovači. Zrovna tak lze mrazit i piškotové korpusy na dobu zhruba 6 měsíců. Kynuté koláče vám v mrazáku vydrží také téměř půl roku a je vhodné je před zmrazením nakrájet tak, jak jste zvyklí je pak servírovat. Pečivo z listového těsta můžete v mrazáku skladovat nanejvýš 1 měsíc a při rozmrazování je vhodné ho rozpéct v troubě při 200 °C asi 5 - 10 minut. Rozpékání je obecně nejlepší způsob, jak rozmrazit zamrazené pečivo.
Houby
Zmrazování potravin je skvělým způsobem, jak prodloužit životnost potravinám na co nejdelší období. Jestliže však lze volit i jinou cestu, jako například sušení, zvolte raději tuto metodu. Přesně tak je tomu totiž u hub, které v mrazáku vydrží zhruba půl roku, ale po důkladném usušení je lze skladovat i dva roky.
Rybí maso
Orientačně můžeme počítat s tím, že ryby lze mrazit zhruba 2 - 8 měsíců. Přitom záleží, který druh si vybereme. Tučnější ryby jako sumce, lososa nebo úhoře můžeme mrazit 1 - 2 měsíce, méně tučné ryby jako například tresku, okouna nebo halibuta lze v mrazáku uchovávat klidně delší dobu, a to až 4 - 8 měsíců.
Mleté maso
Mleté maso, ať už hovězí, krůtí, kuřecí, telecí, vepřové, jehněčí, nebo jejich směsi lze v mrazáku nechat 3 - 4 měsíce. Dávejte si však vždycky dobrý pozor, abyste potraviny, které vkládáte do mrazáku, vždy řádně označili, abyste později věděli, kdy jste je do mrazáku vložili a co vůbec krabička nebo sáček obsahuje.
Čistá svalovina
Chcete-li maso mrazit do zásoby, dejte ho do mrazáku ihned poté, co jej přinesete od řezníka. Obecně se doporučuje maso mrazit maximálně do dvou dnů, co jste ho koupili. Vepřové maso vydrží v mrazáku zhruba 8 měsíců, kuřecí, telecí a hovězí i rok.
Máslo
Máslo lze skutečně zmrazit, a to na dobu až několik měsíců. Důležitější než cokoliv jiného je v tomto případě máslo řádně zabalit, aby k němu nemohla vlhkost a pachy, ale rovněž zajistit, aby v mrazáku byla konstantní teplota minimálně -18 °C.
Ovoce a zelenina
Mražený hrášek, mrkev, kukuřice, zelenina do polévky či pod omáčky, ale i jahody, maliny, borůvky, nebo třeba meruňky ze zahrádky vydrží v mrazáku maximálně rok. Je ovšem potřeba zmínit, že již po pár měsících to může být na jejich chuti i konzistenci znát.
Bylinky
Kdo miluje čerstvé bylinky, nemůže se nikdy spokojit se sušenými. Pokud se vám v zimních měsících nedaří pěstovat čerstvé bylinky, můžete si je zamrazit do zásoby. V uzavíratelném sáčku nebo dóze vám vydrží i rok. Nejlepší je bylinky nasekat a připravit si je tak, jak byste je zpracovávali v čerstvém stavu. Bylinky by se navíc neměly zmrazovat jen tak, ale je lepší je nasekat, umístit do tvořítek na led a zalít vodou. Vzniklé ledové kostky pak vyjměte a přendejte do uzavíratelných sáčků. Bylinky si tak uchovají lépe své aroma a strukturu.
Vejce
Syrové bílky a žloutky lze v mrazáku uchovávat až po dobu jednoho roku. Mrazit je můžete buď smíchané dohromady, ale praktičtější je mrazit bílky a žloutky zvlášť. Dejte si však pozor a do mrazáku naopak nikdy neukládejte vejce natvrdo. Vařená vejce jsou po rozmrazení gumová, ale zároveň vodnatá a tvrdá.
Zdroj: foodsafety.gov, allrecipes.com, vareni.cz, reviewed.com.