Pití

Několik zásadních důvodů, proč pít po ránu vodu s citronem. S jednou podmínkou

To, jak náš den začneme, ovlivňuje celý jeho zbytek

autor

Erika Tomanová

24. října 2020

 
FOTO / Depositphotos
Zkuste každé ráno nastartovat svůj den sklenicí vody s čerstvě vymačkanou šťávou z citronu. Budete překvapeni, jaký vliv to na vaše tělo bude mít. Jen nezapomeňte na jednu důležitou věc. Voda by měla být teplá či vlažná. Studená voda nemá zdaleka tak pozitivní účinky.
Reklama

To, jak náš den začneme, ovlivňuje celý jeho zbytek. Tak proč nezkusit nastartovat den s citronovou vodou? Máme pro vás pár důvodů, proč to vyzkoušet. Recept je jednoduchý, do sklenice vlažné vody si vymačkejte šťávu alespoň z poloviny citronu.

Proč je citronová voda hotový zázrak?

Harmonizuje PH

I když se to může zdát jako vtip, že zrovna kyselý citron by měl zvládat "zásadovat" tělo, je tomu opravdu tak. Citron se považuje za nejvíce alkalickou potravinu a jeho pravidelná konzumace pozitivně upravuje pH organizmu. 

Proč nezkusit nastartovat den s citronovou vodou?

Alkalické potraviny mají pH nad 7: pomáhají snížit hladinu kyselosti našeho těla. Díky alkalizaci moči pomáhá citronová voda odstranit kyselinu močovou, jež může působit zánět kloubů.

Nastartuje metabolismus

Voda s citronem urychluje hubnutí, protože obsahuje pektinovou vlákninu. Je vědecky prokázáno, že lidé, kteří se zaměřují při dietě na zásadité potraviny, hubnou rychleji. Pro tyto účely se doporučuje pít před jídlem sklenici teplé vody s citrónem.

Zlepšuje hojení

Kyselina askorbová udržuje v kondici všechny pojivové tkáně, kosti a chrupavky. Vitamin C je také známý pro své protizánětlivé účinky, proto je vhodný při rekonvalescenci po úraze či nemoci.

Výborná na žaludek

Citrónová šťáva společně s teplou vodou pomáhá s mnoha zažívacími problémy, jako je pálení žáhy, zácpa nebo žaludeční nevolnost. Citron má vynikající detoxikační účinky. Obsahuje kyselinu citronovou, ale když je naším tělem metabolizován, nevytváří žádné kyseliny. 

Pomocník v péči o pleť

Citron je znám pro své dezinfekční účinky, proto pomáhá řešit problémy s pletí. Pokud máte poraněnou kůži popálením, potíráním citronovou vodou snížíte vznik jizev. Denní konzumace vody s citronem, která zajistí pravidelný přísun vitamínu C, omladí a prozáří pleť.

Pro svěží dech

Citron se v různých formách často používá v domácnosti pro neutralizaci pachů. Totéž platí pro odstranění zápachu z úst po požití silně aromatických potravin, jako je česnek a cibule. Kromě toho citronová příchuť pomáhá díky kyselosti stimulovat tok slin v ústech. Pokud citronová voda stimuluje produkci slin, zvyšuje tak ochranu úst a může dočasně zmírnit syndrom suchých úst. Pozor! Citronová šťáva je dostatečně kyselá, aby erodovala zubní sklovinu. Proto je vždy lepší pít koncentrovanou citronovou šťávu brčkem.

Čistí krev

Citronová voda funguje jako čistič krve. Vitamin C také krev ředí, čímž se stává vhodnou prevencí proti trombóze. Svými silnými účinky bojuje proti vysokému cholesterolu a  jeho následnému usazování v tepnách. 

Náhrada ranní kávy

Pravidelným pitím teplé vody s citrónem lehce nahradíte šálek kávy, nebo spíše už na ni nebudete mít chuť. Káva působí jako diuretikum, tedy odvodňuje. Čím více kávy pijete, tím více ztrácí vaše tělo vodu. Citrónová šťáva poskytuje tělu energii a na rozdíl od kávy, nebudete už v poledne cítit únavu.

A nezapomeňte, že...

Doporučuje se vždy teplá případně vlažná voda, ne studená. Studená voda způsobuje našemu organismu teplotní šok, což je hlavně po ránu zbytečný stresový faktor. 

Další zajímavé články