Zdraví

Svátečnímu přejídání odzvonilo. Je na čase dopřát tělu novoroční očistu

Restartujte organismus a najeďte na nový režim

autor

Anna Janoušková

11. ledna 2022

 
FOTO / Unsplash
Nejkrásnější období v roce už je za námi, ale jeho následky přetrvávají v našem organismu dodnes. Vánoční holdování je u některých z nás vidět na první pohled, jiní ho cítíme na našem fyzickém rozpoložení. Jak si po několikatýdenním přejídání a konzumování nezdravých pokrmů napravit zažívání? Vrhněte se na povánoční úklid jídelníčku!
Reklama

Ať už mluvíme o bramborovém salátu, smaženém řízku, kaprovi, nebo vinné klobáse a hromadách cukroví, naše zažívání dostalo během svátečního období docela služně zabrat. Ale nevyčítejte si to, o tom částečně Vánoce přece jsou - dopřát si dobré jídlo. Navíc se jedná o jednorázové hříchy, které lze celkem snadno napravit. Dopřejme proto po vánočním holdování svému zažívání oddech a hlavně novoroční restart.

Je na čase tělo očistit od vánočních hříchů

Začněme pitným režimem

Že je dodržování pitného režimu důležité, slýcháme téměř na každém kroku. A nejsou to plané řeči. Dostatečný příjem tekutin, hlavně v podobě čisté nebo minerální vody, dokáže s vaším tělem udělat hotové zázraky.

Podpořte zažívací trakt

Vhodné je také servírovat na svůj talíř více zeleniny, a to jak v čerstvé, tak v dušené variantě - ideálně od obou trochu. Pokud chcete podpořit správnou funkci vašeho zažívacího traktu, můžete sáhnout po probiotikách nebo laktobacilech. Ty vám pomohou v uchování mikrobiální rovnováhy ve střevech a zároveň mají pozitivní vliv na vaši imunitu.

Přidejte vlákninu

V případě, že do svého jídelníčku zařadíte lehčí potraviny a neopominete dostatečný příjem proteinů a vlákniny, ucítíte příjemné změny v podobě vyrovnaného trávení, zbavíte se nafouklého břicha a celkově bude váš start v novém roce energičtější. Proto pokud jste se zalekli svého odrazu v zrcadle, nemusíte hned zoufat. Vaše břicho s největší pravděpodobností není o tolik větší kvůli nahromaděnému tuku, ale je především nafouklé.

Dejte sbohem alkoholu

Vánoční svátky a následující novoroční oslavy se pojí s velkým množstvím alkoholu, byť po malých sklenkách. Jde o to, že v průběhu prosince si mnoho z nás zvykne na to, že si každou chvilku s někým přiťukneme, dáme si vaječný likér, víno k večeři a na Nový rok pořádnou dávku šampaňského. Aby se z toho nestala rutina, odložte alkohol pouze na speciální příležitosti a nahraďte je jinými tekutinami.

Zredukujte příjem cukru

Stejně tak cukru jsme v průběhu svátků do svého těla dostali obrovské množství. Vždyť cukroví je prakticky z poloviny cukr a jen si představte, kolik jste ho za celé Vánoce snědli. Zaměřte se proto na zdravější mlsání, jako jsou ořechy, ovoce, sušené ovoce, ovesné vločky, nebo zkuste přestat sladit nápoje a do pečení přidávejte jen 3/4 dávky cukru z receptu. Nejlépe uděláte, když cukr nahradíte jiným, zdravějším, sladidlem.

Jak na nový rok, tak po celý rok

Pestrá a vyvážená strava je pro vaše celkové zdraví nesmírně důležitá. Nemá smysl se o Vánocích trápit úvahami nad tím, co můžete a nemůžete sníst, lepší je si dopřát vše s mírou (samozřejmě také úměrně vašemu zdravotnímu stavu) a po tomto období hodování se zaměřit na lehčí jídelníček, který by měl představovat vaše stravování po valnou většinu roku. V případě, že nejste schopni vašemu tělu zabezpečit dostatečný příjem vitaminů a minerálů z běžné stravy, je vhodné sáhnout po kvalitních doplňcích stravy.

Zdroj: TZ ČASP, healthline.com.

Další zajímavé články